Slovensko bude mať nový jadrový blok. Premiér Robert Fico prezradil, kde reaktor pribudne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko bude mať nový jadrový blok. Pokryje dopyt po elektrine, ktorej budeme potrebovať stále viac. Premiér Robert Fico už prezradil, kde nový reaktor pribudne.

Na tom, že Slovensko nutne potrebuje novú elektráreň, sa zhodne každá vláda, teraz už v poradí siedma. Naša spotreba elektriny podľa analýz narastie do roku 2040 o 40 až 80 percent. A to nepokryjeme fotovoltikou ani veternými elektrárňami.

Podľa Roberta Fica je pre nás najlepšie postaviť jeden obrovský blok, ktorý by mal výkon viac ako tisíc megawattov. Jasné je už aj miesto.

„Jaslovské Bohunice nám kvôli infraštruktúre, ktorú už majú, umožňujú ľahší a jednoduchší prístup k tejto téme, ako by to bolo v prípade, že ideme stavať na zelenej lúke,“ povedal Fico.

fungujúce reaktory v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach aktuálne pracujú na plný výkon. Všetky stavali Rusi. Bežia na ruské palivo. Napriek prebiehajúcej vojne problém s jeho dovozom nenastal. Na aké palivo pôjde ohlasovaná nová atómka zatiaľ úrady nezverejnili.

Prečítajte si tiež:

Pomôžu aj Mochovce

K väčšej produkcii elektriny dopomôže aj dostavba štvrtého bloku v Mochovciach. „Predpoklad je prvý kvartál roku 2025. Nepýtajte odo mňa konkrétny termín. Viete, to je tak ďaleko, že to sa určite zmení, ale ten prvý kvartál je dnes v harmonograme, a to je to, čo by sme chceli dosiahnuť,“ povedal Branislav Strýček, generálny riaditeľ Slovenských elektrární ešte v novembri 2023. 

Postaviť novú atómovú elektráreň nie je lacné a trvá to roky. V slovenských podmienkach aj desaťročia. Naplno sa to ukázalo v Mochovciach, kde stále nie je dokončený posledný, štvrtý blok. Atómky sú ešte aj v Jaslovských Bohuniciach a v blízkej cudzine v maďarskom meste Paks alebo v českých Dukovanoch a Temelíne, takmer na hraniciach s Rakúskom.

Rakúšania atómové zdroje nestavajú, treba ale povedať, že energiu z Česka aj Slovenska dovážajú. Bez atómiek je Nemecko a zatiaľ aj Poľsko.

Najviac na jadro stavili energetici vo Francúzsku. Pokrývajú z neho 63 percent spotreby krajiny. Len tesne za nimi je Slovensko. Nasledujú Maďarsko a Belgicko. Vďaka jadru sme mohli vypnúť uhoľné elektrárne a elektrinu vďaka tomu vyrábame prakticky bez emisií skleníkových plynov. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.