V sedemtisícovom pohraničnom mestečku postavili nájomné byty. Šahy by to malo omladiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dopracovať sa k vlastnej streche nad hlavou je pre mnohých problém. Malé pohraničné mesto Šahy chceli omladiť, a tak postavili 19 nájomných bytov. Nebol to vraj ľahký boj.

„Môj predchodca to začal ešte v roku 2020, ja som to už len dokončoval. Prežívali sme cenový boom, vojnovú krízu, zvýšenie cien stavebného materiálu,“ povedal Pál Zachar, primátor Šiah.

Prvé odomkýnanie nového bytu má za sebou aj Erik Bartoš. S priateľkou žili v menšom podnájme. Prišli do trojizbového. „Z nášho príjmu si nevieme dovoliť kúpiť nejaký byt,“ povedal nový nájomník. 

Prečítajte si tiež:

Platí sa od 217 do 393 eur. Plus energie. Judita Balážová s manželom a synom prišli od Veľkého Krtíša. Túžila po rodinnom dome, ale aj keď manžel pracuje ako kamionista, na dom nezarobí.

„Úver nechceme brať vôbec, takže stačí nám toto. Mám dobrú kuchyňu, mám obývačku peknú, bude mať aj malý samostatnú izbu,“ povedala nájomníčka Judita Balázsová.

Mesto už začalo pripravovať výstavbu ďalších, tentokrát až 38 bytov. Chystajú potrebnú dokumentáciu a požiadajú o finančnú podporu.

Záujemcov majú veľa, no toľko nepostavia. Slovensko patrí medzi krajiny s najmenším počtom nájomných bytov. Na ministerstve dopravy evidujú stovky žiadosti o dotáciu na stavbu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bývanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.