Každé dieťa zo špeciálnej školy má opätovne podstúpiť testy. Štát chce zistiť, či sú žiaci zaradení správne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Akcia, aká tu ešte nebola. Minister školstva chce nechať nanovo vyšetriť deti v špeciálnych školách. Kontrolná diagnostika má odhaliť, či sú tam zaradené správne. Ak nie, dostanú šancu na lepšie uplatnenie. Otázne je, či také množstvo detí zvládnu centrá, ktoré vyšetrenia robia. Na termín sa už teraz čaká aj niekoľko mesiacov.

Špeciálne školy potrebuje 25-tisíc detí - majú mentálne postihnutie, často aj zrakové, telesné či sluchové. Ministerstvo chce skontrolovať celý prvý stupeň, či tam deti naozaj patria. 

„Chceme urobiť kompletnú rediagnostiku každého jedného dieťaťa vo veku od 6 – 9 rokov, ktoré dnes v špeciálnom školstve je, lebo veríme, že toto je šanca na lepšiu budúcnosť,“ vyhlásil minister školstva Tomáš Drucker.

Prečítajte si tiež:

Po absolvovaní špeciálnej školy majú obmedzené možnosti ďalšieho štúdia

Špeciálna škola nie je rozhodnutie rodičov, ale odborníkov po diagnostike. Objavili sa však prípady, keď najmä rómske deti zaradili neoprávnene. Tri z Hermanoviec ako dospelí vyhrali súdny spor.   

„Vo vysvedčení nám písala, že sme špeciálna, osobitná škola, že nemohli sme ísť ďalej, iba za murárčinu a za kuchárčinu a ja som chcel ísť ďalej, napríklad za hasiča, za lekára,“ hovorí Ján.

Psychológ Viktor Križo hovorí, že sa to netýka iba rómskych detí. Aj v Bratislave mal opakovanú skúsenosť s deťmi, ktoré prichádzajú ako tínedžeri alebo mladí dospelí a zisťujú, že boli zle zaradení a ich potenciál mohol byť oveľa vyšší, keby sa to zistilo, keď mali 10 rokov.

Do špeciálnej školy v Šuranoch chodí 39 detí. Riaditeľka sa ešte nestretla s tým, žeby dieťa prešlo do bežnej školy.  Na kontrolný test posielajú po prípravnom ročníku. 

Po prvom roku musia podstúpiť rediagnostiku. Vtedy sa ukáže, či dieťa do školy patrí.

Prečítajte si tiež:

Nedostatok kapacít

Ak by sa mali diagnostikovať všetky deti v špeciálnych školách, znamenalo by to problém pre centrá, ktoré tieto vyšetrenia robia. Napríklad v bratislavskom kraji je už dnes  čakacie doby tri mesiace.

Ani riaditelia škôl si nevedia predstaviť, ako to budú stíhať.

Kontrolné vyšetrenie detí odborníci neodmietajú, podstatné bude za akých podmienok. Intelekt žiaka sa môže zmeniť, ak je znížený napríklad vplyvom prostredia, v ktorom žije.  Plošná rediagnostika sa ale nerobí.  Iba individuálne.

„Aj keby to bola stovka detí, tak to je sto detí, ktoré môžu byť v živote zaradené kariérne lepšie,“ upozorňuje Križo.

Ministerstvo školstva detaily projektu zatiaľ neukázalo, mal by byť hotový v apríli.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.