Viete ako správne skladovať vajíčka? Odborníci radia, čo určite nerobiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vajcia mimo chladiarenských boxov. Zákazníkov zaskočilo skladovanie vajec v niektorých obchodných reťazcoch. Majú totiž obavy, že teplota v predajniach nie je adekvátna. Je umiestnenie len tak v priestore predajne bez rizika?

Donedávna sme ich v predajniach nachádzali iba na chladiarenských pultoch. Slovensko však v tomto smere bolo skôr výnimkou. Skladovanie mimo chladiarenských boxov je zaužívané aj v okolitých štátoch.

„Skladovanie tovaru sa odvíja od údajov, ktoré poskytne výrobca. Tento údaj musí byť v súlade s platnou legislatívou,“ uviedol hovorca Lidl Slovensko Tomáš Bezák.

Naša legislatíva podľa hydinárov skladovanie v chladničkách nevyžaduje. Hydinári však upozorňujú, že dodržať je potrebné maximálnu, ale aj minimálnu teplotu.

Prečítajte si tiež:

„Pri nižších teplotách môže prísť k poškodeniu, zníženiu trvanlivosti a kvality. Ideálna teplota je od 5 do 18 stupňov a ideálne je aby sa teplota nemenila,“ hovorí Daniel Molnár z Únie hydinárov Slovenska.

Salmonely sa zákazníci obávať nemusia. Teplota na ňu nemá vplyv.

Odborníci majú tiež zopár rád. Napríklad neodporúčajú vajíčka umývať.

Tiež nie je vhodné, aby ste vajíčka skladovali vo dverách chladničky. Práve tam sa najviac mení teplota pri pravidelnom otváraní a zatváraní.

Prudká zmena teploty sa prejaví orosením škrupiny. Takéto náhle zmeny teplôt môžu znamenať vytváranie plesní.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.