Na Slovensku prvý raz zimoval druh vtákov, ktorý ponad naše územie zvyčajne iba prelieta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na juhu Zemplína si v týchto dňoch robia zastávku aj žeriavy, ktoré sa vracajú z južných zimovísk.

Na Slovensku prvý raz zimoval druh vtákov, ktorý ponad naše územie zvyčajne iba prelieta. Podľa ornitológa tu zostali pre miernu zimu. Na juhu Zemplína si v týchto dňoch robia zastávku aj žeriavy, ktoré sa vracajú z južných zimovísk.

Kŕdle žeriavov popolavých túto zimu prečkali v okolí Senianských rybníkov. Zvyčajne na zimu odlietajú do severnej Afriky k Nílu. V týchto dňoch sa začínajú sťahovať do severovýchodnej Európy a na Sibír. Či sa zastavia aj u nás, závisí od počasia.

Prečítajte si tiež:

"Ak ich zastihne nejaký severák, alebo sa ochladí, môžu sa tu zastaviť vo väčších počtoch,” hovorí ornitológ Matej Repel.
V minulosti ich tu narátali viac ako 35-tisíc. Tento rok zatiaľ pozorovali len tretinu. Kŕdle vtákov sa zdržiavajú na poliach. Aj v týchto dňoch na nich nachádzajú dostatok potravy.

Státisíce žeriavov ponad naše hlavy len preletia. Aj keď ich počuť zreteľne, na oblohe je ich treba hľadať vo veľkej výške.
Toho roku začali žeriavy popolavé s migráciou asi o dva až tri týždne skôr. Na sever sa budú sťahovať počas celého marca.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.