Jednorazovky, teda sex na jednu noc, sú zrejme väčším rizikom, ako Slováci predpokladajú. Syfilis láme rekordy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Odborníci zdôrazňujú, že základom prevencie pred nakazením je styk s ochranou a partnerom, ktorého zdravotný stav poznáme.

Jednorazovky, teda sex na jednu noc, sú zrejme väčším rizikom, ako Slováci predpokladajú. Počty infikovaných pohlavnými chorobami totiž stúpajú. Technológie sú len jedným zo spúšťačov.

Rekordné čísla za ostatných 18 rokov. Taká je situácia na Slovensku s množstvom pacientov, ktorým diagnostikovali syfilis.
Prudkým tempom rastú čísla v Európe aj v USA. Za posledných päť rokov vzrástol počet prípadov syfilisu za veľkou mlákou o 80 percent. Na starom kontinente zase narastajú kmene infekcií, ktoré sú odolné voči antibiotikám.

Európske centrum na prevenciu a kontrolu chorôb preto vyzvalo krajiny, aby prijali efektívnejšie preventívne stratégie.
„Narážam na problém v tom, že ľudia nepoužívajú ochranu na zabránenie sexuálne prenosných ochorení, ale na zabránenie neželanej tehotnosti,“ hovorí urológ Jozef Dubravický.

Prečítajte si tiež:

​Na boj proti najzákernejšiemu typu sexuálne prenosnej choroby vtrhli na trh pomerne nové liečivá. Tie znižujú riziko nákazy HIV na približne jedno percento. „Ten pocit istoty, ktorý v spoločnosti začína prevládať, že na všetko je liečba, nás vedie do vzťahov bez toho, že by sme používali základné bezpečnostné pravidlá. Avšak zabúda sa na množstvo ďalších ochorení,“ dodáva urológ.

Dáta o používaní ochrany nie sú najpriaznivejšie. Podľa prieskumov iba približne 30 percent sexuálne aktívnych Slovákov používa prezervatív. „Evidujeme mierny pokles počtu predaných kusov prezervatívov v rámci posledných rokov. Tento pokles však nemusí znamenať, že ľudia sa menej chránia ale to, že majú menší počet sexuálnych aktov,“ hovorí Barbora Štrbová zo spoločnosti Durex.

Odborníci zdôrazňujú, že základom prevencie pred nakazením je styk s ochranou a partnerom, ktorého zdravotný stav poznáme. V prípade nového partnera odporúčajú najprv podstúpiť preventívne testovanie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.