Hubári sú v šoku. V lesoch už nájdete obľúbenú hubu, ktorá sa bežne vyskytuje pred začiatkom leta

Hubári sú v šoku. V lesoch už nájdete obľúbenú hubu, ktorá sa bežne vyskytuje pred začiatkom leta
Ilustračná snímka košíka. Zdroj: Shutterstock.com/sfam_photo

Hubárska sezóna sa už začala, no o čosi skôr, než býva zvykom. Hubári už totiž v lesoch nachádzajú dve populárne huby, ale tiež jednu, ktorej vrchol je až tesne pred letom. Odborník nad tým len neveriacky krúti hlavou.

Hoci astronomická jar ešte len klope na dvere, príroda je hore nohami. Dokazujú to skúsenosti hubárov, ktorí už v tomto období nachádzajú v lesoch viaceré druhy húb.

​Medzi nimi sú aj viaceré jedlé huby, ktoré by sa za normálnych okolností mali objaviť až v nasledujúcich týždňoch.

Ako pre TVNOVINY.sk ozrejmil Vladimír Kunca z Fakulty ekológie a environmentalistiky na Katedre aplikovanej ekológie Technickej univerzity vo Zvolene, bohato začína byť zastúpený najmä smrčkovec český.

„Ide najmä o lužné lesy alebo o miesta pod osikami či čerešňami v najteplejších častiach Slovenska ako Podunajská nížina a podobne. Vyskytujú sa však už aj na teplých svahoch v severnejších častiach územia, hoci tam ešte nie sú také rozšírené,“ vysvetlil.

Smrčkovec český. Zdroj: Shutterstock.com/Rastkobelic

Nie je to tá istá huba

Kunca prízvukuje, že vzhľadom na súčasné obdobie roka je veľký výskyt smrčkovca naozaj nezvyčajný.

„V prípade chladnejších začiatkov jari bolo úplne normálne, že prvé smrčkovce sa objavili až na konci marca. Posun je preto pomerne veľký,“ povedal.

O čosi skorší príchod hubárskej sezóny potvrdzujú aj ďalšie skúsenosti. „Evidujem už tiež výskyt smrčka, čo je typická aprílová huba. V niektorých častiach Slovenska sa už totiž dajú nájsť jeho plodnice,“ uviedol odborník.

Smrčok jedlý. Zdroj: Shutterstock.com/Tomasz Czadowski

​Mnohí hubári si myslia, že smrčkovec a smrčok je tá istá huba, no opak je pravdou. Spája ich aj fakt, že obe tieto jarné huby sú jedlé len po tepelnom spracovaní, v surovom stave sú totiž jedovaté.

„Smrčkovce majú klobúčik k hlúbiku pripojený len v jednom bode, a tak sa dá ľahko oddeliť, zatiaľ čo klobúčik a hlúbik smrčka sú spojené,“ prezradil Kunca.

Ten najzásadnejší rozdiel je však v kuchyni. „Smrčkovce nemajú takú skvelú chuť ako smrčky, navyše majú aj špecifický zápach. Smrčky patria napríklad vo francúzskej kuchyni medzi najcennejšie huby,“ doplnil.

Prečítajte si tiež:

Nachádzajú ju už teraz

Mnohí si však cenia aj ďalšiu hubu, ktorá je síce známa svojím výskytom až v máji, no hubári ju nachádzajú už teraz.

„Pod lístím sa už dokonca dajú odkryť prvé plodnice čírovnice májovej, tzv. májovky. Už z názvu je zrejmé, že ide o typickú májovú hubu. Je to priam šokujúce, veď takýmto tempom sa veľké plodnice budú dať možno nazbierať už v marci,“ doplnil Kunca.

Čírovnica májová. Zdroj: Shutterstock.com/AleksandarMilutinovic

​Ako skonštatoval na záver, dôvod tohto stavu je podľa neho zrejmý.

„Huby majú veľmi priaznivé podmienky. V posledných týždňoch spadlo pomerne dosť zrážok. Vzhľadom na predpovede na najbližšie dni je preto veľká šanca, že sa plodnice viacerých jedlých húb budú tvoriť vo veľkom. Mohla by to preto byť veľmi bohatá jar,“ uzavrel Kunca.

Pozrite si archívnu (9/2023) reportáž o vášnivom hubárovi:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.