Vymysleli aj mapu pre nevidiacich. Z mesta na Orave sa stáva centrum pre slovenských parašportovcov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zaujímavú novinku pre slabozrakých a nevidiacich predstavili v pondelok v Dolnom Kubíne. Hmatovú mapu, ktorá im má pomôcť lepšie a efektívnejšie sa orientovať v priestore tohto oravského mesta. To sa postupne stáva aj akýmsi centrom slovenských hendikepovaných športovcov.

Mapa centra mesta pre nevidiacich je na prvý pohľad obyčajná a až príliš jednoduchá. Po prvom dotyku však pre človeka so zrakovým postihnutím znamená veľkú pomoc.

„Veľmi dobrý doplnok k tým ďalším dielikom, ktoré mi pomáhajú orientovať sa v živote,“ chváli novinku nevidiaci športovec Marek Kubačka.

Kubačka je náš úspešný paraolympijsky lyžiar. Zrak stratil ako dieťa. Aj mapka s popismi v Braillovom písme a drobnými reliéfmi je pre neho podporou. Tak ako biela palica či telefón s GPS.

„Za chvíľočku si človek vytvorí takú tú orientačnú predstavu, že kde sa čo nachádza,“ vysvetľuje.

Prečítajte si tiež:

Centrum pre všetkých parašportovcov

Jeden výtlačok hmatovej mapy vyjde radnicu asi na dve eurá a bez problémov celý náklad zaplatia z rozpočtu. Mesto inklúziu, teda spolužitie hendikepovaných so zdravými, buduje dlhodobo.

„Už niekoľko rokov sa v spolupráci so Slovenským paraolympijským výborom snažíme vybudovať v našom meste centrum pre všetkých parašportovcov,“ vysvetľuje primátor Dolného Kubína Ján Prílepok.

Dolný Kubín je sídlom mimoriadne úspešnej slovenskej parahokejovej reprezentácie, pripravujú turnaje pre svalových dystrofikov či hendikepovaných plavcov a atlétov.

Nevidiacim dnes vie popri vodiacom psovi či bielej palici pomôcť aj umelá inteligencia či navigácia v telefóne, alebo aj takáto mapa. Na nezaplatenie však ostáva osobný kontakt.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.