Prečo naši prezidenti nebývajú v na to určenom sídle? Vo vlastnom to nie je bezpečné, tvrdí odborník

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nočný incident u prezidentky opäť otvára otázku bývania prezidenta. Problémom je, že Slovensko už dlhé roky oficiálne sídlo prezidenta nemá. Pozreli sme sa na to, či je bezpečnejšie, ak hlava štátu býva vo vlastnom bývaní alebo v budove určenej pre prezidenta. 

Slovensko je jedna z mála krajín vo svete, kde prezident počas vykonávania svojej funkcie býva vo vlastnom dome či byte.

Dôvodom je hlavne to, že hlava štátu aktuálne nemá reprezentatívne bývanie.

Prečítajte si tiež:

Prezidentská vila chátra

Prezidentský palác či Bratislavský hrad na to nie sú určené a prezidentská vila na Slavíne dlhodobo chátra a je v dezolátnom stave.

Neobývaná je už viac ako 20 rokov. Naposledy tu býval ešte prezident Rudolf Schuster.

Pozrieť sme sa boli aj v jej vnútri. Vila pripomína stavenisko. V dome sú zničené podlahy, zatekajú stropy a zo schodov tu zostal už len betón.

Podľa hovorcu prezidentky Martina Strižinca sa tam dnes bývať v zásade ani nedá.

Kryty i tajné chodby

Podľa bezpečnostného analytika je pre ústavných činiteľov bezpečnejšie, ak bývajú v zariadeniach určených priamo pre nich. Tie obydlia, v ktorých sú zvyknutí bývať, podľa analytika Petra Majtana nespĺňajú bezpečnostné kritériá.

Napríklad vila na Slavíne sa dá ľahšie ustrážiť a je komplikovanejšie sa na jej pozemok dostať.

„Tie budovy sú technicky a stavebne upravené tak, aby vyhovovali zabezpečeniu bezpečnosti,“ vraví bezpečnostný analytik Majtan.

Nachádzajú v nich napríklad rôzne kryty a tajné chodby, kde sa prezident v prípade narušenia jeho bezpečnosti môže schovať.

Prečítajte si tiež:

A čo budúci prezident?

Sídlo prezidenta sa súčasnej prezidentke vyriešiť nepodarilo, a tak nové bývanie už bude musieť riešiť budúci víťaz volieb.

„Mám aj ja veľmi neblahú skúsenosť, že som ako predseda parlamentu v predchádzajúcom období bol vykradnutý. V prípade, ak by som bol zvolený za prezidenta, tak by som svoje bývanie konzultoval s Úradom na ochranu ústavných činiteľov,“ povedal nám prezidentský kandidát Peter Pellegrini.

„Chcem byť úplne úprimný. Vôbec ma to nezaujíma, pretože bývanie hlavy štátu nie je vec jeho vlastných plánov. Nech to vyriešia tí, ktorí to majú v náplni práce,“ uviedol kandidát na prezidenta Ivan Korčok.

Pochybila alebo nepochybila ochrana prezidentky? Odpovedá odborník:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti