Kým jeden náš minister sa stretol s predstaviteľom Ruska, druhý prebral stíhačky od Američanov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kým sa šéf diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) stretáva s ministrom, ktorý je aj na sankčnom zozname Európskej únie, tak minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) preberá za oceánom americké stíhačky. Premiér Robert Fico (Smer-SD) hovorí o politike na štyri svetové strany. Líder opozície zase o medzinárodnej hanbe. 

V tureckej Antalyi mal Juraj Blanár so Sergejom Lavrovom hovoriť o mieri. Šéf diplomacie na stretnutí zopakoval, že slovenská vláda neverí vo vojenské riešenie konfliktu. 

„Samozrejme, chápeme, že Slovensko je okrem suverénneho štátu aj členom Európskej únie a NATO. Existujú určité obmedzenia. O to viac si však ceníme schopnosť premiéra Fica a vlády vyjadriť svoj názor na prebiehajúcu situáciu,“ povedal ruský minister zahraničných vecí Lavrov.

„Je oveľa lepšie byť pri stole a snažiť sa nájsť nejaké riešenie než sa navzájom zabíjať. A nie je tam svetlo na konci tunela. Preto sme sa ako nová vláda na Slovensku rozhodli, že nebudeme na Ukrajinu dodávať žiadne zbrane zo skladov ozbrojených síl,“ uviedol v tejto súvislosti Blanár.

Prečítajte si tiež:

Opačné názory 

Predseda vlády Robert Fico to vníma ako výkon suverénnej zahraničnej politicky orientovanej na všetky štyri svetové strany. 

Všetko vidí inak líder opozície a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Ten hovorí o medzinárodnej hanbe pre Slovensko.

„Je dobré, že je tu niekoľko svetových politikov, ktorí vidia realitu a všetky riziká spojené s priamym zapojením Západu do vzájomného zabíjania Slovanov na Ukrajine, hoci ho výrazne podporujú,“ uviedol Fico.

„Veď všetci chceme mier. Ale tu ide o to, aby bol spravodlivý a aby s ním súhlasila Ukrajina. A prvý, základný predpoklad je, že Rusko sa musí stiahnuť z územia, ktoré okupuje, a to ani Fico nevie, ako dosiahnuť, takže sú to čisto prázdne reči,“ povedal Šimečka.

Prečítajte si tiež:

Prvé stíhačky F16

No a kým Juraj Blanár rokoval s ruským ministrom zahraničia, tak sa Robert Kaliňák stretol s americkým ministrom obrany. Týmto rokovaním sa už Smer-SD verejne nechválil. 

Zároveň si v Spojených štátoch prebral aj naše prvé stíhačky F16. 

„Plne podporujem takúto vyváženosť,“ hodnotí Fico.

„V skutočnosti často, pokiaľ ide o tieto zákazky a peniaze alebo o podporu Ukrajiny, tak tá Ficova vláda pokračuje presne v tom istom, čo robili tie vlády predchádzajúce. Len sa musí tváriť, že je proruská, pre svojich vlastných voličov,“ myslí si Šimečka.

Vláda zároveň zvažuje, že po odchode talianskeho protivzdušného systému kúpi nové Patrioty od Američanov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti