Berú ho, aby prestali piť. Kratom u nás zakázali, no jeho alternatívy vás môžu zabiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Svet drog je neskutočne obrovský a aj keď si často môžeme myslieť, že ho poznáme, nie je to tak. Na scénu totižto neustále prichádzajú ďalšie látky, a keď niektoré aj zakážu, obvykle sa prakticky hneď objavia ich legálne náhrady. Inak tomu nebolo ani s tzv. kratomom, ktorý je na Slovensku už zakázaný. E-shopy však veselo predávajú jeho alternatívy.

Ľudia užívali drogy už odnepamäti. Látky so schopnosťami ovplyvniť vnímanie boli súčasťou človeka vždy, akurát sa teda menia trendy užívania podľa vývoju celkovej spoločnosti. 

Ľudia majú na užívanie drog rôzne dôvody. Niektorí len experimentujú, iní cítia potrebu od nejakého problému utekať. Existuje aj skupina, ktorú drogy priťahujú tak nejako automaticky a niektorí sa tiež týmito látkami skúšajú samomedikovať, teda liečiť. 

Práve to, že ľudia niekedy so svojím problémom nejdú za lekárom, ale snažia sa ho všemožne riešiť sami, napríklad samomediáciou drogami, sa veľmi často spája s látkou kratom (mitragyna speciosa). Ešte ste o nej nepočuli?

Prečítajte si tiež:

Čo to je?

Kratom je názov pre tropický strom z Ázie. Obvykle sa však nepestuje pre svoju krásu, ale účinky jeho sušených listov. Tie totižto spôsobujú poriadne divy. V malom množstve pôsobia stimulačne, vo vyššom zase euforicky a tiež utlmujúco. 

Jana Žemličková, odborníčka na závislosti zo Sanatória AT, hovorí, že kratom síce je prírodná, no u nás stále zakázaná látka. Na Slovensku bol najväčší boom asi pred štyrmi rokmi, no v decembri 2021 kratom zakázali v zmysle predaja, distribúcie a výroby.

„Má svoju tradíciu v Thajsku a je mnoho štátov, kde sa stále používa aj na lekárske účely. Má pozitívne účinky a používa sa to na lekársky predpis. Zvyšuje imunitu či znižuje krvný tlak. Má aj upokojujúce a protiúzkostné efekty,“ povedala odborníčka na úvod. 

Druhou stranou mince je podľa Žemličkovej však to, že ide o návykový opiát. Dávkovanie je preto mimoriadne dôležité.

„Tá nízka dávka je len niekoľko gramov. Hneď ako sa prekročí, tak keďže kratom aktivuje opioidné receptory v mozgu, presne tak ako morfín či heroín, pomerne rýchlo sa človek môže stať závislým. Odvykanie od týchto látok je pomerne náročné, čiže ja to nikomu neodporúčam,“ dodala adiktologička. 

Podľa jej slov sú abstinenčné príznaky celkom silné a dosť nepríjemné. Rovnako ako v prípade iných opiátov, ide o ťažké fyzické aj psychické príznaky. Na druhej strane sa však niekedy kratom používa práve na zmiernenie týchto abstinenčných príznakov, ktoré teda spôsobila iná droga (napríklad heroín či alkohol).

„O kratome sa hovorí, že je to neškodná alternatíva alkoholu alebo lepšia a zdravšia forma alkoholu. To sú len prívlastky, ktoré nám dávajú pocit, že ho môžeme užívať a cesta do pekla môže byť aj cez túto drogu,“ doplnila Žemličková.

Prečítajte si tiež:

Biznis s alternatívami

Aj keď je teda kratom na Slovensku zakázaný, mnohým predajcom zjavne nebráni ani to. Na internete sa totižto veselo predáva aj naďalej, akoby išlo o bežný čaj, minimálne na jednej stránke. Môžete si dokonca vybrať z niekoľkých druhov - zelený, červený či biely, ktoré by sa mali mierne líšiť svojím účinkom.

No a fajnšmekri si taktiež prídu na svoje, pretože e-shopy majú v sortimente aj rôzne ochutené verzie, tablety či edibles (pochutina s obsahom drogy). 

Mnohé obchody sa však zjavne poučili a kratom zo svojho sortimentu vyradili. Na scénu teda prichádzajú jeho náhrady. V tomto prípade hovoríme najčastejšie o dvojici mitragyna javanica a mitragyna hirsuta. Ide o stromy rovnakého druhu, ako je aj kratom, s tým rozdielom, že tieto sú na Slovensku legálne.

Taktiež sľubujú doslova magické účinky. Podľa jedného z e-shopov vám javanica či hirsuta efektívne pomôže s alkoholovou opicou či bolesťou hlavy.

Obchod zároveň píše aj to, že táto dvojica má slabšie účinky ako tradičný kratom, čo podľa nich znamená, že nie sú také návykové a majú aj menšie riziko negatívnych efektov. Odborníčka s týmto tvrdením však nesúhlasí.

„Účinná látka v kratome je mitragynín. Keď hovoríte, či je pravda, že náhrada je zdravšia, to je presne to isté, ako pri iqos cigaretách. Sú zdravšie, ale závislosť vzniká oveľa rýchlejšie ako pri klasických cigaretách,“ vysvetlila skutočnosť Žemličková.

Ako dodala, v prípade jeho alternatív ide o iné účinné látky - mitrajavín a mitrafylín, no podľa nej majú rovnaké účinky ako aj kratom. Bezpečnejšie teda nebudú. 

Prečítajte si tiež:

Znie to povedome

Situácia s kratomom znie povedome. Niečo podobné sa totižto na Slovensku stalo aj s látkou HHC. Ide o nový polosyntetický kanabinoid, ktorý má podobné účinky ako klasická a zakázaná marihuana. 

Keď sa HHC na Slovensku skutočne rozšírilo, začalo sa hneď hovoriť o zaradení na zoznam zakázaných látok. Je to pochopiteľné, keďže ľuďom táto nová droga spôsobuje zvláštne stavy, ktoré často vedú až do nemocnice.

Aj v tomto prípade sa prakticky okamžite, po medializácii prípadu a debatách o zakázaní, na scéne ukázali ďalšie nové drogy, napríklad THC-P, ktoré sľubuje ešte silnejší účinok než HHC.

A skončilo sa to celé tak, že HHC ešte ani nezakázali a už sa dá získať množstvo jeho ďalších legálnych náhrad. Zaujímalo nás, ako toto vníma rezort zdravotníctva.

„Ministerstvo spravodlivosti spolu s ministerstvami vnútra a ministerstvom zdravotníctva pripravujú zmenu legislatívy, ktorej cieľom je efektívnejšie zaraďovanie nových psychoaktívnych látok medzi zakázané látky,“ napísal nám komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva. 

Prečítajte si tiež:

Zachránil ma, potom zničil

O samotných skúsenostiach s drogou je najlepšie baviť sa priamo s ľuďmi, ktorí ju už vyskúšali. Podarilo sa nám spojiť sa s dvoma mladými chalanmi.

Adam si prešiel závislosťou od kratomu presne preto, že mu bolo povedané, že ide o bezpečnejší alkohol. 

„Ja toto nikomu neodporúčam a je mi ľúto každého, čo naletí. Dostal som sa k tomu pred pár rokmi tak, že som veľa popíjal. Nebol som typický alkoholik, bol to taký zvyk. Mal som veľa voľného času, nemal som čo robiť, a tak som pil. Niekto mi vtedy povedal, aby som skúsil kratom, že je to lepšie a menej škodlivé,“ povedal nám na úvod Adam.

Ako ďalej hovorí, kratom mu prakticky „zachutil“ hneď. Cítil sa plný energie, netrápili ho žiadne negatívne pocity. Za deň dokonca stihol viac ako predtým a celkovo mal pocit, že jeho život zrazu nabral správny smer. Navyše, prestali ho trápiť alkoholové opice, pretože alkohol vysadil. Užíval prakticky každý deň a všetko bolo skvelé. Nie však nadlho.

„Ja neviem posúdiť, po akej dlhej dobe som si to všimol prvýkrát, no presne viem, ako to bolo. Začal som veľa zabúdať. Zrazu som mal všetko ako v hmle. Ja som si aj pamätal, že som trebárs viedol nejaký rozhovor, ale bolo to hmlisté. A mýlilo sa mi, s kým som sa to vlastne bavil a o čom, potom som postupne bol až taký pomýlený, že som nevedel, čo presne a hlavne komu a kedy som povedal, až som si nakoniec myslel, že sa mi všetko možno len snívalo, alebo som mal obavy, či som si to sám nevymyslel,“ doplnil dvadsaťšesťročný chalan. 

Psychickými stavmi sa však všetko len začínalo. Postupne si totižto začal všímať aj podozrivé ranné nevoľnosti, trasenie a potenie. Stále to však nepripisoval kratomu, pretože ten vnímal ako svojho záchrancu od alkoholu a od nudy, ktorú prežíval, keď práve nepil. 

„Už sa to dosť nezdalo našim. Ráno to bolo vždy najhoršie, pretože to bolo po tom, ako som sa zobudil a predtým, ako som si kratom dal. Tie stavy, samozrejme, prechádzali, keď som si ten kratom potom dal. Stále však o tom doma nikto netušil a ja som tvrdil, že je mi divne, pretože asi budem chorý,“ zaspomínal si Adam.

Pravdepodobne teda nikoho neprekvapí, že takto sa fungovať dlho nedá. Keďže Adam poriadne zabúdal, raz sa mu stalo, že zabudol kratom v pohári doma na stole a rodičom sa musel priznať. Zhrozili sa a posielali ho na liečenie. 

„Na liečenie som nechcel ísť, a tak som im nahovoril, že prestanem sám. Ja som aj na oko fakt prestal, ale vlastne som to len zase vymenil za alkohol. Čiže som znovu pil, a to ešte viac ako predtým. Na liečení som skončil aj tak, akurát, že s alkoholom, čo sa tam bralo ako kombinovaná závislosť. Dnes nepijem, kratom neberiem a neužívam vôbec nič. Triezva hlava je najlepšia, ale na to som musel prísť sám svojím vlastným pádom na dno,“ uzatvoril Adam.

Prečítajte si tiež:

Nikdy viac

Adamov kamarát Filip taktiež experimentoval. Jeho skúsenosti sa však odohrali neskôr, v čase, kedy už kratom na Slovensku zakázaný bol. Z internetu si preto objednal jeho alternatívu - javanicu, ktorú môžete vidieť aj vo videu vyššie.

„Neviem, čo som od toho čakal. Ľudia mi hovorili, že to bude fungovať podobne ako utlmujúce lieky. Mám silné úzkosti, a tak som to chcel vyskúšať, či nepomôže. Stálo to do 30 eur, ale už neviem presne koľko a bolo to také vrecko, v ktorom bol zeleno-hnedý prášok. Zmiešalo sa to s vodou a chutilo to absolútne odporne,“ zaspomínal si Filip. 

Zarobil si asi päť až sedem gramov v pohári, ktorý len s nechuťou vypil. Očakával, že bude uvoľnený, vysmiaty a že sa mu celkovo uľaví. Lenže to sa nestalo.

„Do polhodiny mi začalo byť pomerne intenzívne zle. Na striedačku som sa silno potil a potom som zase mrzol. Neskôr som začal aj vracať. Bol to taký pocit, že mi bolo veľmi zle, ale zároveň mi to bolo jedno. Ja som vracal a mňa to normálne tešilo, pretože som mal pocit, že sa mi tým uľavuje,“ povedal Filip s tým, že celý „zážitok“ v podstate strávil na záchode. 

Podľa jeho slov sa však pocity skôr znásobovali, ale eufória neprichádzala. Uľavilo sa mu síce od úzkostí, ale cítil v tvári obrovské teplo, čo nebolo príjemné. Nakoniec nedokázal odolať potrebe spať, a tak si ľahol. Dnes si uvedomuje, že sa tým sám mohol aj zabiť. 

„Keby som začal vracať v spánku, tak sa dnes asi nerozprávame. A to by sa mohlo stať, pretože toto sa deje, ak človek zaspí na droge, z ktorej môže vracať. Ak sa mu to stane v spánku, tak sa zadusí,“ uzavrel Filip. 

Pozrite si archívnu reportáž o droge HHC.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.