Vyznáte sa v zložení kozmetiky a drogérie? Pri týchto dvoch zložkách by ste mali spozornieť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aká je pravda o prírodnej kozmetike a drogérii? S pribúdajúcim textom na etiketách u väčšiny spotrebiteľov porozumenie jednotlivým výrazom klesá. Miroslava skúma zloženie výrobkov už 15 rokov. Okrem toho sa snaží eliminovať chemikálie aj v bežnom živote.

Aromaterapeutka Miroslava Števková najčastejšie využíva na výrobu domácich čistiacich prostriedkov sódu bikarbónu, kyselinu citrónovú, vínny ocot a vodu. Pre vôňu používa esenciálne oleje, ktoré majú taktiež čistiaci účinok. Tie bežne dostupné výrobky v obchode roky odmieta. Obsahujú príliš veľa chemikálií.

Prečítajte si tiež:

Nie všetko prírodné je prírodné 

Prírodná drogéria ani kozmetika nie sú presne definované zákonom. Dnes totiž stačí, že produkt obsahuje len jedno percento akejkoľvek bio zložky a už môže niesť prívlastok „prírodný“. Každý výrobca si túto mieru stanovuje sám.

„Stopercentne prírodná kozmetika môže byť, ale väčšinou sú to mastičky alebo tinktúry, bylinky. Funkčná pleťová dermatokozmetika stopercentne prírodného pôvodu bez akéhokoľvek zásahu úplne nebýva,“ hovorí výrobkyňa prírodnej kozmetiky Lucia Klebercová. 

Prečítajte si tiež:

Účinok aj trvácnosť produktu

Mnoho aktívnych látok je technologicky spracovávaných, aby prenikali hlboko do pokožky. Neznamená to však, že kozmetika obsahuje škodlivé látky. 

Ďalším dôvodom je aj to, aby napríklad krémy v rovnakej kvalite vydržali. Tie prírodné majú aj o polovicu kratšiu trvácnosť. 

Prečítajte si tiež:

Na tieto zložky si dajte pozor

Vybrať si kvalitnú kozmetiku bez chémie znamená dôkladne čítať etikety.

Spozornieť by sme mali pri týchto dvoch zložkách. „Parfum alebo aróma, ktorá sama o sebe môže obsahovať dvesto až tristo syntetických zložiek. V drvivej väčšine dostupnej kozmetiky sa vyskytuje tiež Sodium laureth sulfate. Je to čistič, penič, ktorý bol pôvodne vymyslený na čistenie kobercov, podláh,“ vysvetľuje aromaterapeutka Miroslava.

Penivá vlastnosť výrobku sa tiež dá dosiahnuť prostredníctvom štandardných prírodných prostriedkov, ktoré nie sú zlé.

Prečítajte si tiež:

Zásada

Hoci sa Miroslava Števková neustále v tejto oblasti vzdeláva aj na zahraničných školách, otvorene vraví, že nemá vo svojej kúpeľni len bio produkty. Snaží sa však držať pomeru 80:20 v prospech naturálnych. 

Akým spôsobom vyrábajú pleťový krém odborníci, sa dozviete vo vyššie priloženej reportáži. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.