Pripravuje sa viac než rok. Lucia Janičová sa chystá zdolať Mount Everest

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Horolezkyňu v sebe objavila len pred pár rokmi a už onedlho sa pokúsi zdolať rovno najvyššiu možnú métu. Prešovčanka Lucia Janičová sa chystá na veľké dobrodružstvo, pri ktorom sa pokúsi dosiahnuť to, čo sa ešte žiadnej Slovenke nepodarilo - zdolať Mount Everest.

Na tento výstup Luciu inšpirovala kamarátka z Afganistanu, pre ktorú to bol sen. „Ja som s touto myšlienkou išla domov a zistila som, že žiadna Slovenka na Everest nevystúpila,“ priznáva Lucia Janičová.

Prečítajte si tiež:

Opora v rodine

Pre Luciu bola reakcia jej partnera prekvapivá. Ten ju v tom podporil. Lucia začala myšlienku ďalej rozvíjať. Okolie ju od nápadu taktiež neodhováralo. 

„Mne to prvotne ani nenapadlo, že by to bolo reálne,“ spomína horolezkyňa.

Podpora od známych ju posúvala vpred. 

Prečítajte si tiež:

Príprava

Vystúpiť na najvyššiu horu sveta sa chystá už v apríli tohto roka. Na 60-dňovú expedíciu sa vydá s tímom profesionálov z Nepálu. Pripravuje sa na to už viac ako rok.

Horolezci, ktorí už na Everest vyliezli, tvrdia, že príprava sa skladá zo 60 percent mentálnej prípravy, 20 percent fyzickej zdatnosti a 20 percent je o aklimatizácii a výbave.

V rámci tréningu vyliezla na viacero štítov po celom svete. „Behávam, bicyklujem, plávam, spávam pri víchriciach z Youtubu a snažím sa denne zvyšovať intenzitu,“ opisuje Lucia Janičová.

Pri mentálnej príprave sa Lucia venuje pozitívnej vizualizácii. Táto stratégia motivuje športovcov k úspešnému naplneniu cieľa. 

Prečítajte si tiež:

Rešpekt

Lucia má však skôr rešpekt ako obavy. „Hory sú nevyspytateľné. Hory treba počúvať. Je nutné prijať myšlienku, že sa to nemusí podariť. Sľúbila som rodine, že sa otočím, ak tie podmienky nepustia,“ vraví.

„Očakávam, že uvidím mŕtve telo alebo telá a na to sa tiež snažím pripraviť. Chcela by som k tomu pristúpiť s rešpektom a hlavne nájsť všetku silu, aby som nebola ďalšia,“ dodala Lucia.

Ak sa jej cieľ podarí naplniť, bude to pre ňu znamenať, že je pripravená zvládnuť v živote aj oveľa ťažšie veci. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.