Marian Kočner uspel na Súdnom dvore. Za zverejnenie správ z jeho mobilov dostane odškodné

Na snímke Marian Kočner na súde.
Zdroj: TV Markíza

Marian Kočner uspel na Súdnom dvore Európskej únie. Priznali mu odškodné 2-tisíc eur a zrušili rozsudok nižšej inštancie v prípade ochrany dát. Kočner žaloval Europol za únik informácií z Threemy po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Súd v utorok (5. 3.) v rozsudku uviedol, že Kočner musí preukázať len to, že bolo zasiahnuté do jeho súkromia, a nie to, či to zavinil Europol alebo slovenské orgány. 

Prečítajte si tiež:

​​„Europol a členský štát, v ktorom vznikla škoda v dôsledku protiprávneho spracovania údajov, ku ktorému došlo v rámci spolupráce týchto subjektov, sú za túto škodu spoločne a nerozdielne zodpovední,“ píše sa v tlačovej správe.

Ďalej uvádzajú, že dotknutá fyzická osoba musí preukázať iba to, že v rámci spolupráce Europolu a dotknutého členského štátu došlo k protiprávnemu spracovaniu údajov, ktoré jej spôsobilo škodu.

Kočnerovi súdny dvor priznal odškodné 2 000 eur. Predtým od Všeobecného súdneho dvora EÚ ako súdu nižšej inštancie žiadal 100-tisíc eur.

Prečítajte si tiež:

​V roku 2019 sa Kočner sťažoval, že sa na verejnosť dostali jeho správy z telefónov vrátane intímnej komunikácie. Podal preto na Všeobecný súd Európskej únie žalobu na Europol. Ten slovenským orgánom pomáhal dostať sa k informáciám z jeho mobilov počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Na internete sa objavili desaťtisíce správ. Celú komunikáciu na krátky čas uverejnil sudca Krajského súdu v Bratislave.

Kočner tiež tvrdil, že Europol v jednej zo svojich správ spojil jeho meno s „tzv. mafiánskymi zoznamami“ a kauzou „Panama Papers“. Všeobecný súd EÚ Kočnerovu žalobu zamietol v roku 2021 v celom rozsahu.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 5. 1. 2024. Obžaloba na Kočnerovo komando:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.