Začal sa zber. Úroda skleníkových paradajok na Slovensku už dozrela

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kým na domáce paradajky si ešte dlho počkáme, slovenskí farmári majú pre nás dobrú správu. Tie skleníkové už dozreli, a tak ich začali oberať.

Sú červené, voňavé a chutné. Prvú tohtoročnú úrodu paradajok v Brutoch na juhu Slovenska už zbierajú.

„Bolo veľa slnečných dní a pomohlo to tej našej paradajke hlavne pri tom finálnom dozrievaní,“ povedal Róbert Kavuľa, pestovateľ paradajok na farme v Brutoch.

Každá jedna paradajka má kvapôčkovú závlahu. Vodu zachytávajú zo striech a miešajú ju s vodou zo studne pre čo najlepšiu vlahu plodov.

Najideálnejšie je, aby na jednom strapci zostalo osem paradajok, no a práve tu strieda modernú technológiu ľudská ruka. „Naše ženy ten počet kvetov korigujú. Keď je teplejšie, tak je aj viac plodov a nechávame ich, lebo dokážu dozrieť,“ opísal Kavuľa. 

Znie to neuveriteľne, no paradajky dokážu vyrásť až do 12 metrov. Plody oberajú, až keď sú v plnej zrelosti, a aj keď ich doprava na domáce pulty stojí menej peňazí v porovnaní napríklad s tými z Afriky, stále ťahajú za kratší koniec.

„Ceny zahraničných paradajok, samozrejme, že im je ťažko konkurovať, len nám ide viac o kvalitu ako o kvantitu,“ dodal pestovateľ. 

Prečítajte si tiež:

Paradajky celoročne

Na farme v Babindole majú skleníky, v ktorých rajčiny dozrievajú celoročne. „Doprajeme tej paradajke to, čo potrebuje, to znamená dostatok svetla, rovnakú teplotu, akú by mala v lete, tak ju má u nás aj v zime,“ povedal Erik Csatári, pestovateľ z Babindolu. Dodáva, že majú aj „úle a armádu čmeliakov, ktoré sa starajú o kvety“. „Opelia ich. Prebehne riadne ten proces opelenia, fotosyntézy,“ ozrejmil.

V zime kúria a svietia viac, v lete im stačí rajčiny iba polievať. A to sa odráža aj na cenách.

„Nachádzame sa v období február - marec, keď sú tie ceny najvyššie, postupne, v podstate od apríla, cena týždeň po týždni klesá až do augusta, keď sú ceny najnižšie,“ povedal pestovateľ z Babindolu. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.