Obezita a ochorenia pečene. Odborníčka radí, aké varovné signály by ste nemali prehliadať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Obezita je epidémiou modernej doby a spôsobuje viac ako 200 ďalších chronických ochorení. Celosvetovo, ale i na Slovensku neustále stúpa počet ľudí s obezitou a nadváhou.

Prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová vysvetlila, aké sú predikcie na najbližšie roky a na čo všetko by sme si mali dať pozor, keď nás trápia kilá navyše.

Prečítajte si tiež:

Slovensko na prvých priečkach

Slovensko je spomedzi krajín Európy v počte ľudí s nadváhou a obezitou na prvých priečkach. Trpí nimi takmer 70 percent Slovákov. „Neustále narastá aj počet detí a adolescentov s týmto problémom,“ hovorí Fábryová.

Ak do štatistík nezapočítame nadváhu, obezitou trpí 25 percent Slovákov. „Predpokladom je, že do roku 2045 by to mohlo byť až okolo 50 percent dospelých ľudí,“ dodáva odborníčka.

Podľa Fábryovej môže obezita spôsobiť ďalších 236 ochorení. Patria medzi ne srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka 2. typu, depresia, chorenia pohybového aparátu, ochorenia pečene, ale aj nádorové a neurodegeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Prečítajte si tiež:

Ochorenia pečene

Slováci majú nelichotivé prvenstvo aj v ďalších diagnózach, a to v ochoreniach pečene. „Myslíme si, že je to spôsobené práve prevalenciou obezity a nadváhy,“ hovorí Fábryová.

Odborníčka vysvetľuje, že obezita a nadváha môžu viesť k stukovateniu pečene. „Riziko pečeňových ochorení je v tom, že môžu prerásť do zápalového procesu, do fibrózy pečene a často aj do nádorového ochorenia,“ dopĺňa.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.