Vodičáky sú najdrahšie v histórii. Získanie oprávnenia stojí aj viac ako 1000 eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vodičáky sú najdrahšie v histórii. Získanie oprávnenia šoférovať už bežne stojí v hlavnom meste viac ako 1000 eur. Vyhliadky takisto nie sú priaznivé. Odborníci totiž neočakávajú, že by sumy za kurzy mali klesať.

Vlastniť vodičské oprávnenie už možno nebude možné pre každého. V niektorých autoškolách ste si už vlani zaplatili vyše tisíc eur. Tento rok je to už priemerná suma na celom Slovensku.

„Z historického hľadiska tie ceny stúpajú stále. Stúpajú nám náklady na PHM, energie,“ povedal Zdenko Hynek, majiteľ autoškoly a školiteľ.

Prečítajte si tiež:

​Podľa Jozefa Rohaľa, predsedu Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl, ide pri vodičáku o „najrýchlejšie získaný výučný list, lebo osoba môže hneď viesť taxík. „Je to doklad, bez ktorého sa nezamestná dnes ani sekretárka,“ dodal. 

Vysoká je už základná cena. V závislosti od zručností študenta sa môže zvýšiť aj o niekoľko desiatok eur v podobe kondičných jázd.

„Pre študenta je to veľmi ťažké, ja som brigádovala celé leto, aby som si to mohla zaplatiť a dosť mi pomohli aj rodičia,“ povedala Adriana Štaubertová, študentka z Hlohovca, ktorá je čerstvou absolventkou autoškoly. 

S absolvovaním kurzu sa pre vývoj cien neoplatí otáľať - navyše od apríla navyšuje poplatky v doprave aj ministerstvo vnútra. Po novom si za kolok na vykonanie skúšky pre skupinu B priplatíme takmer raz toľko. Z pôvodných 33 eur bude stáť 50 eur.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.