Kalousek označil obmedzenie rokovaní za nešťastné. Jeho kolega prirovnal slovenskú vládu k neslušnému hosťovi

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Obmedzenie rokovaní českej a slovenskej vlády nevidím ako šťastné. Na sociálnych sieťach to uviedol český exminister financií Miroslav Kalousek (TOP 09). Zároveň však dodal, že domáci kabinet plne podporuje v politike voči Ukrajine a Rusku.

Postoj českej vlády smerom k Bratislave naopak podporil Kalouskov kolega z TOP 09, poslanec Ondřej Kolář. Obaja politici sa pre svoje rozdielne názory dostali do slovnej prestrelky.

„Plne podporujem našu vládu v jej politike voči Ukrajine a Rusku. Som na ňu v tomto segmente hrdý. Učili ma však, že úlohou diplomacie je rokovať, rokovať a rokovať a tým predchádzať konfliktom. Obmedzenie rokovaní nevidím preto ako šťastné,“ uviedol Kalousek na sociálnej sieti X.

Reagoval tak na stredajšie udalosti, keď premiér Petr Fiala (ODS) po rokovaní vlády oznámil, že sa v najbližších týždňoch či mesiacoch neuskutočnia česko-slovenské medzivládne konzultácie.

Česká strana to vzhľadom na slovenský pohľad na kľúčové zahranično-politické témy nepovažuje za vhodné. Fiala v štúdiu CNN Prima NEWS dodal, že zatiaľ nie je jasné, ako dlho bude pauza medzivládnych konzultácií trvať.

„Slovensko je pre nás bratská a sesterská krajina. Sme historicky previazaní, máme k sebe blízko. Pravdou ale je, že súčasná slovenská vláda má v kľúčovej veci diametrálne odlišnú pozíciu. My si myslíme, že táto pozícia nie je v súlade s pohľadom západného sveta a že tak trošku nahráva záujmom Vladimira Putina,“ povedal Fiala.

Prečítajte si tiež:

Fico na rozhodnutie českého kabinetu reagoval nasledovne: „Česká vládna garnitúra sa rozhodla ohroziť slovensko-české vzťahy len preto, že má záujem podporovať vojnu na Ukrajine, zatiaľ čo slovenská vláda otvorene hovorí o mieri.“

Český premiér s tvrdením slovenského náprotivku nesúhlasí. „Žiadne vzťahy so Slovenskom neohrozujeme. Vôbec to neznamená akékoľvek rušenie bežných bilaterálnych vzťahov a vzťahov na pracovnej úrovni,“ zdôraznil Fiala v programe Čo na to premiér.

Dvořák prirovnal slovenskú vládu k neslušnému hosťovi

​Česká vláda vníma ako veľmi problematické napríklad stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. Šéfovia diplomacií sa zišli minulý týždeň na regionálnom fóre v Turecku.

Vzťahom medzi vládami oboch krajín uškodili aj nedávne výroky premiéra Fica. Pri príležitosti druhého výročia od vypuknutia invázie vyhlásil, že „vojna sa začala už v roku 2014 vyčíňaním ukrajinských neonacistov“. Zároveň tvrdil, že sa počas konfliktu „zabíjajú Slovania a Západ sa tomu prihliada“.

Prečítajte si tiež:

​Práve na tieto okolnosti Kalouska upozornil jeden z jeho spolustranníkov. „Mirku, pozýval by si si každú sobotu na obed suseda, ktorý ti bude pri jedle nahlas prdieť a grgať, smiať sa ti do tváre, a ešte sa ti pri odchode vykadí pred dvere? Diplomacia nie je o podliezaní alebo robení krovia gašparom, to iste vieš. Toto je úplne správny a, bohužiaľ, nutný krok,“ argumentoval Kolář.

Zatiaľ čo analytici upozorňujú, že by sa Slovensko vzhľadom na svoje proruské postoje mohlo dostať do podobnej politickej izolácie ako Maďarsko, Taliansko oznámilo Bratislave, že plánuje stiahnuť zo Slovenska svoj systém protivzdušnej obrany. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.