Smer predstavil kandidátku do eurovolieb. Na jej čele sú viaceré známe tváre

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predseda vlády Robert Fico predstavil vo štvrtok (7. 3.) kandidátov strany Smer do júnových volieb do Európskeho parlamentu. 

Na čele kandidátky je podľa očakávania dlhoročná europoslankyňa Monika Beňová.

Na druhom mieste je podpredseda Smeru a Národnej rady SR Ľuboš Blaha. Trojkou je ďalší z podpredsedov strany Erik Kaliňák. 

Prečítajte si tiež:

V prípade zvolenia si uplatnia mandát

Robert Fico zdôraznil, že Smeru nejde o to, aby si na známych tvárach len nahnal hlasy. „Toto nie je žiadna hra,“ konštatoval Fico s tým, že v prípade zvolenia Blaha aj Kaliňák skutočne odídu zo slovenského parlamentu a nastúpia do EP.

Na kandidátke bude aj právnička Judita Laššáková, súčasná europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová či Gabriel Döme. Budú na nej aj ďalší kandidáti za jednotlivé kraje, priblížil Fico.

Premiér zároveň avizoval, že Smer plánuje brať kampaň do týchto volieb vážnejšie než v minulosti. „Uvedomujeme si, že účasť voličov nebude príliš vysoká a bude záležať na mobilizácii každej jednej politickej strany,“ uviedol.

Smer podľa Ficových slov plánuje kampaň vo väčšom rozbehnúť 1. mája. „Zúčastní sa jej celé vedenie strany Smer bez ohľadu na to, či kandiduje alebo nekandiduje do Európskeho parlamentu,“ vyhlásil Fico.

Prečítajte si tiež:

Čo bude Fico očakávať

Od zvolených europoslancov bude očakávať, aby sa jasne stavali k téme reformy Európskej únie, pokiaľ ide o návrhy na zefektívnenie rozhodovania. Pre Smer bude červenou čiarou odobratie práva veta pre niektoré členské štáty.

Deklaroval, že v téme migračnej politiky budú presadzovať, aby žiadny nelegálny migrant neprekročil hranice Slovenska. Nelegálna migrácia sa podľa predsedu Smeru musí riešiť v krajinách, kde vzniká.

Fico poukázal na to, že ďalšou veľkou témou bude rozširovanie EÚ. Poslanci za Smer budú v tomto prípade strážiť, aby na vstup krajiny do Únie nedostávali prednosť politické kritéria. V oblasti spoločnej poľnohospodárskej politiky očakáva ochranu národno-štátnych záujmov.

„Považujeme členstvo Slovenska v EÚ za úspešný príbeh. Nie sme nadšení, kto dnes má v rukách Európsku úniu, ale projekt EÚ je správny a veľmi dobrý,“ uviedol Fico.

Česko v reakcii na zahraničnú politiku Slovenska odložilo medzivládne konzultácie:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.