FOTO: Hubári našli pri Prievidzi hríby, ktoré zvyčajne rastú od mája. Dôvod vás prekvapí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hubárov na Slovensku zaskočil nález, aký sa podaril zaznamenať jednej žene pri rekreačnom stredisku. Ide totiž o huby, ktoré za normálnych okolností rastú až od mája. Napriek mnohým pochybovačným hlasom však autentickosť potvrdil aj odborník.

Pred pár dňami sme písali o veľmi skorom začiatku hubárskej sezóny, keďže v lesoch už môžete nájsť viaceré druhy jedlých húb.

​Hubárske skupiny však teraz šokovali fotografie, na ktorých je vidno dva hríby, ako vyrastajú z machu pri kanalizačnom poklope.

Okamžite sa rozprúdila diskusia, či ide o ozajstné fotografie alebo koláž. Mnoho pochybovačov chcelo vedieť lokalitu a vtipkovalo, že ak je toto pravda, tak oni idú zbierať čerešne.

Prečítajte si tiež:

Voda kanalizácie 

Medzitým sa nám však podarilo získať video tohto nálezu, v ktorom nálezkyňa hovorí, že je piateho marca. Ďalším rukolapným dôkazom je fakt, že do debaty pod facebookový príspevok sa pustil mykológ Viliam Ridzoň, ktorý určil druh huby aj pomenoval presnú lokalitu.

„Je to naozaj, ide o hríb siný. Bol som ich osobne pozrieť pri Prievidzi. Teplá odpadová voda kanalizácie v kombinácii krátkej zimy a extrémne teplotne nadpriemerného februára môže na takýchto miestach vytvoriť unikát,“ napísal.

Ridzoň v reakcii pre TVNOVINY.sk dodal, že pravdepodobne ide o najskorší nález hríbovitého druhu v strednej Európe, minimálne v rámci Česka a Slovenska.

Hríb siný totiž rastie od mája do októbra v listnatých lesoch v nížinách alebo v pahorkatinách.

​​Autentickosť tohto nálezu nám potvrdil aj Vladimír Kunca z Fakulty ekológie a environmentalistiky na Katedre aplikovanej ekológie Technickej univerzity vo Zvolene.

„Konzultoval som ho už s tamojšími kolegami. Ide o stále mladé plodnice, ktoré majú najbližšie k hríbu sinému,“ uzavrel.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.