Vypnutý telefón, na stole iba voda a hárky s testami. Maturanti musia pri skúškach dodržať viaceré pravidlá

Na snímke priebeh maturít, študenti píšu test.
Maturanti. Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková

Skúška dospelosti pre končiacich študentov stredných škôl je už za dverami. Písomné maturitné skúšky tento rok odštartujú už 12. marca. Otestujú vedomosti zo slovenského jazyka, ale aj cudzích jazykov či matematiky.

Pri ich písaní treba dbať na isté pravidlá. Mať vypnutý telefón, pripraviť si viacero pier s modrou či čiernou náplňou a platí tiež prísny zákaz používať zmizík či iné korekčné pomôcky.  

V utorok (12. 3.) začnú študenti testami zo slovenského jazyka a literatúry, taktiež aj z maďarského jazyka a literatúry.

Na ďalší deň budú preverené ich znalosti z cudzieho jazyka. Študenti si mohli vybrať zo šiestich, a to anglického, nemeckého, francúzskeho, ruského, španielskeho a talianskeho. Vo štvrtok (7. 3.) príde na rad matematika.

Pri písaní maturitných skúšok treba dodržiavať isté pravidlá. Študenti by nemali zabudnúť priniesť si svoj občiansky preukaz (OP). „V prípade zabudnutia OP je potrebné zabezpečiť jeho doručenie do školy do doby odovzdania odpoveďového hárka EČ MS, aby totožnosť mohol overiť predseda PMK/ŠMK. V prípade straty OP je potrebné priniesť pas alebo vodičský preukaz,“ uvádza sa v pokynoch.

Prečítajte si tiež:

Mobily a iné elektronické zariadenia s možnosťou pripojenia na internet musia byť počas skúšky vypnuté.

Povolené je mať pri sebe vodu, avšak jedlo nie. „Pri občerstvovaní nesmiete rušiť spolužiakov,“ uvádza sa v pravidlách s tým, že pozor treba dať aj na to, aby ste nepoškodili hárky s odpoveďami.

Na stole maturant nesmie mať žiadne učebnice, knihy ani slovníky. V prípade testov z matematiky je možné používať kalkulačku, tú by však mal predom skontrolovať vyučujúci, či spĺňa určené kritériá.

Čo sa týka úloh s výberom odpovedí, správna bude vždy len jedna odpoveď, nikdy nie viac. Opraviť si odpoveď je možné prečiarknutím tej chybnej. 

V pokynoch na maturitné skúšky Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NUCEM) upozorňuje, že nevhodné správanie sa počas testov môže študentov stáť veľa. Opakovať test by nemohli ani v náhradnom termíne: „V tom prípade musíte opustiť učebňu, skúška je neplatná a budete ju (a všetky nasledujúce formy a časti MS) musieť opakovať v riadnom skúšobnom období školského roka 2024/2025.“

Náhradný termín maturitných skúšok pre tých, ktorí sa riadneho nemôžu zúčastniť, je naplánovaný na 9. až 12. apríla a tiež 3. a 6. septembra.

Čo robiť, ak dostanete pri odpovedi okno? Máme pre vás niekoľko rád, ako maturity zvládnuť: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.