Pripravte ovocné stromy na novú sezónu. Záhradník radí, ako jarným rezom podporiť ich rast

Pripravte ovocné stromy na novú sezónu. Záhradník radí, ako jarným rezom podporiť ich rast
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Ilustračná snímka.

Jar je už za dverami a je čas pustiť sa do záhradných úprav. Ovocné stromy je dobré už teraz pripraviť na prichádzajúcu sezónu. Netreba sa báť použiť ani pílku.

Záhradník vysvetlil, ako a kedy je dobré stromy pristrihnúť, aby to malo efekt, píše idnes.cz. V tomto období je vhodné urobiť takzvaný zimný rez jabloní a hrušiek. „Vykonávame ho najčastejšie vo februári a marci, teda v období vegetačného kľudu,“ hovorí záhradník Michal Plundra.

Rezom dochádza k omladeniu stromu. Drevina vyhodnotí strih tak, že nejaké konáre stratila počas zimy, a tak začne púšťať nové výhonky. Odborník na záhradu dodáva, že ak chcete podporiť kvitnutie, môžete urobiť ďalší rez ešte v lete. Strom to má vyhodnotiť spôsobom, že mu ide o život, a tak začne vytvárať ďalšie puky, aby „sa zachránil v podobe ďalšieho potomstva“.

Čo sa týka sliviek a marhúľ, tiež broskýň a čerešní, tie treba rezať až v dobe vegetácie, teda až neskôr na jar, keď je strom v kvete. „Alebo po plodení, teda až v júni alebo auguste,“ dodal záhradník.

Prečítajte si tiež:

Zakódovaná podoba

Ak sa chcete o svoje dreviny dobre postarať, treba brať na vedomie, že so stromom nemá zmysel bojovať, Má totiž v sebe zakódované to, ako bude vyzerať jeho koruna a stále sa bude snažiť rásť tak, aby tento vzhľad dosiahol. Podľa odborníka má prirodzený tvar koruny podobu kužeľa.

Stromček je podľa neho dobré ošetrovať hneď po privezení zo škôlky a zasadení. Každý z nich tvorí základná os, takzvaný terminál, a následne vetvy. „Na termináli strom realizuje svoju potrebu rásť do výšky, na postranných vetvách zakladá plodný porast. Ten sa najlepšie zakladá v uhle asi 60 stupňov až v rovine,“ povedal Plundra.

Keď je úroda na konároch veľká a začnú sa skláňať k zemi, strom začne ich potenciál nahrádzať novými výhonkami. Spodné vetvy tak postupne odumierajú.

Snahou pestovateľa by malo byť udržať vetvy čo najdlhšie vo fáze vitality, a to tak, že bude obstrihávať už oplodnené a brániť tomu, aby strom zapúšťal kolmé vetvy. „Tie ho totiž zahusťujú a berú mu silu, ktorú by mal dávať do plodov.“

Kolmé výhonky je preto pri postranných vetvách dobré odstrániť. Tiež tie, ktoré sa navzájom križujú, sú slabé, suché alebo napadnuté.

Čo sa týka terminálu, treba ho len skracovať, nikdy nie odstraňovať.

Prečítajte si tiež:

Rez na správnom mieste

Rez pri vetvách je potrebné vykonať v mieste takzvaného vetvového krúžku. Ide o hrubší prstenec na mieste, kde z vetvy vyrastá iná vetva. Tu sa tiež rana po reze najlepšie hojí.

Po odstrihnutí rozhodne netreba na strome nechávať žiadne kolíky, ktoré by obschýnali a celej drevine by škodili. Rez má byť pekný a hladký.

Strom má prirodzene tvoriť omnoho viac vetiev, ako by sme v skutočnosti potrebovali. Ide mu totiž o to vytvoriť čo najväčšie množstvo semien. Cieľom pestovateľa sú však čo najkrajšie plody, preto je dobré strom presvetľovať, aby na ňom mohli pekne dozrievať.

Najskôr žiarili, teraz sa z nich stane nábytok. Vianočné stromčeky našli uplatnenie aj po sviatkoch: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.