Tragický prípad transplantácie vyvoláva otázky. Od darkyne orgánov dostali rakovinu

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Poradovníky na transplantáciu sú totiž dlhé a tak veľakrát platí, že radšej starší orgán ako žiadny.

Aké sú pravidlá pri transplantácii? Kuriózny prípad z Holandska vzbudil vlnu otázok. Štyria ľudia tam dostali spolu s orgánmi od darkyne aj rakovinu. Traja z nich jej podľahli. Keďže sa stal pred niekoľkými rokmi, zisťovali sme, či sa odvtedy pravidlá zmenili, a či sa podobná situácia môže zopakovať.

Holandská darkyňa umrela na porážku. Jej orgány dostali piati ľudia, u štyroch z nich sa po čase objavila rakovina.

„Stalo sa to pacientom, ktorí prijali pľúca, pečeň a oboje obličky. Títo štyria nešťastní pacienti však prijali aj rakovinu a teraz už všetci vieme, že pochádzala od darcu," povedala Frederike Bemelmanová.

Traja pacienti napokon nádoru prsníka ktorý prijali spolu s orgánmi podľahli. Štvrtý sa vyliečil potom, ako mu obličku od zosnulej vyoperovali. Darkyňa mala v sebe minimálne stopy rakoviny, o ktorých nikto nevedel. Šéfka slovenskej transplantologickej spoločnosti hovorí, že je to unikátna situácia, ktorú počas svojej kariéry nezažila. 

Otázniky okrem vyšetrení orgánov vzbudil aj vek holandskej darkyne. Mala totiž 53, čo už mnohí považujú za hraničné. Doktorka Žilinská však vysvetľuje, že to tak nie je. Napríklad pri obličkách vraj nie je žiadny vekový limit. A aj pri ostatných orgánoch rozhoduje najmä stav. 

Poradovníky na transplantáciu sú totiž dlhé a tak veľakrát platí, že radšej starší orgán ako žiadny. Prísnejší sú odborníci pri deťoch. Tam platí limit 50 rokov. 


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme BA

Dôležité udalosti