Na Slovensku máme lieky, ktoré zabraňujú infikovaniu vírusom HIV. Odborníci vysvetlili, ako fungujú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Medicína ide neskutočne dopredu a ukazuje sa to napríklad na liekoch, ktoré sme ešte pár rokov spätne nemali. Reč je napríklad o liekoch PrEP, ktoré zabraňujú infikovaniu vírusom HIV.

O víruse HIV či ochorení AIDS sa toho popísalo už skutočne mnoho. Takmer každý vie, o čo ide, no mnohí majú zlé či staré informácie, a tak sa k celej veci nestavajú správne. Pre ľudí s pozitívnym HIV statusom je to však veľmi nepríjemné a stigmatizujúce, často im to výrazne komplikuje život. 

Faktom zostáva, že medicína sa za posledné roky posunula neuveriteľne vpred a podpísalo sa to aj na liečbe strašiaka, ktorého niektorí mylne vnímajú ako ochorenie, ktoré sa týka len homosexuálov. Aj keď je pravdou, že HIV ani AIDS ešte nedokážeme úplne vyliečiť, dokážeme ho stále veľmi úspešne liečiť.

„Povedať, že mám HIV, už vôbec nie je, ako bolo kedysi. Človek, ktorý je na liečbe, je stabilizovaný, berie tabletky a je nedetekovateľný, neprenáša vírus žiadnym spôsobom. A toto je vec, ktorú by ľudia mohli pochopiť. Ten strach, rozumiem tomu. Ale povedomie o tom, že sa to posunulo už niekam inam a medicína v tom postupuje, o tom je dôležité rozprávať,“ vyjadril sa Ján Koller, riaditeľ občianskeho združenia HIV/AIDS Slovensko.

On sám žije s pozitívnym HIV statusom už päť rokov a o svojej diagnóze sa rozhodne nebojí verejne rozprávať, pretože o nej šíri osvetu.

Okrem liečby, ktorá HIV pozitívnym ľuďom zabezpečuje plnohodnotný život, však existujú aj lieky, ktoré vás ako HIV negatívneho človeka pred potenciálnou nákazou ochránia.

Prečítajte si tiež:

PrEP

Lieky, ktoré ľudia berú preventívne, aby sa neinfikovali vírusom HIV, sa nazývajú PrEP. Ide o skratku pre preexpozičnú profylaxiu, ktorá sa používa po celom svete a aj hovorovo medzi ľuďmi, ktorí ich užívajú. 

Infektológ Michal Skurák, ktorý sa venuje pacientom s HIV, hovorí, že PrEP je dvojkombinácia antiretrovirotík, ktoré sa používajú k liečbe HIV. 

„Odporučenie WHO k používaniu PrEP je už od roku 2017 ako doplnková ochrana k bariérovej ochrane. Je to preto, že nové prípady ľudí žijúcich s HIV aj napriek účinným bariérovým ochranám stúpali. Je treba mať na pamäti, že ochrana po začatí užívania v režime daily nastupuje asi až po 7 - 14 dňoch a v tomto období by klienti mali určite používať bariérovú ochranu,“ hovorí lekár.

Ján Koller zase vysvetľuje, že existujú dve formy užívania PrEP. A tá prvá, teda denná, má podľa WHO až 99 % účinnosť.

„Každý deň berie človek jednu tabletku. Potom je druhá forma a to je príležitostná. Nazýva sa to PrEP on-demand, kedy si človek dá PrEP 2 až 24 hodín pred sexom. Ďalšiu si dá o 24 hodín a tretiu o ďalších 24 hodín neskôr. Neberie to teda každý deň, ale príležitostne. Pred sexom aj po,“ vysvetlil nám Koller. 

Skurák dodáva, že forma on-demand sa používa často napríklad aj pri sexturistike.

Na Slovensku máme tieto lieky asi dva roky a v plnej výške ich preplácajú dve poisťovne - Všeobecná zdravotná poisťovňa a Union. Pre vhodných kandidátov je teda doplatok 0 eur. 

Koľko ľudí má o ne záujem, sme zisťovali aj u poisťovne. Relevantnú odpoveď sme dostali len od VšZP, ktorá uviedla, že na Slovensku sa používajú na tieto účely dva lieky. 

„Nie vždy sa dá z dát odlíšiť, ani na základe diagnózy, či ide o predpis na liečbu alebo profylaxiu. V roku 2023 VšZP preplatila niektorý z liekov Emtricitabine/Tenofovir disoproxil Krka alebo Emtricitabine/Tenofovir disoproxil Mylan, či už na liečbu HIV/AIDS alebo profylaxiu, 287 poistencom VšZP,“ uviedla hovorkyňa Ivana Linetová v stanovisku s tým, že v roku 2022 liek preplatili 240 poistencom.

Prečítajte si tiež:

Kde ich vezmem?

PrEP je vhodný pre každého. Nejde o záležitosť len pre homosexuálov, HIV si totižto nevyberá na základe niečej sexuálnej orientácie.

Ján Koller hovorí, že PrEP sa dá dostať v Bratislave v infektologických ambulanciách pre liečbu HIV/AIDS. Najskôr sa však človek musí objednať, lieky mu nedajú len tak.

„Rieši sa jeho anamnéza, aký má sexuálny život a či má nejakého partnera, partnerku. Potom sú sérologické vyšetrenia, odber krvi, rieši sa krvný tlak, uzliny a podobne. Zisťuje sa, samozrejme, HIV status, čo je dôležitý faktor, no aj obličkový stav. Ak by boli obličky poškodené, je to kontraindikácia a nesmie sa to dávať. Zisťuje sa, v akom stave celkovo ten človek je a robia sa testy na sexuálne prenosné ochorenia, hlavne bakteriálneho typu – chlamýdie, syfilis, kvapavka,“ vysvetľuje Koller.

Výsledky záujemca dostane o dva až tri dni a ak je všetko v poriadku, dajú mu tabletky na jeden mesiac. Po jednom mesiaci ich zase dostáva na dva mesiace. Potom je to už len na človeku a jeho sexuálnom živote, či ich bude užívať denne, alebo len príležitostne. Človek na PrEP-e je potom ďalej sledovaný odbermi dvakrát do roka.

„Pri každej návšteve je pohovor a je kladený dôraz na pravidelné užívanie liekov, nové zdravotné problémy a podobne,“ dodáva Skurák.

Prečítajte si tiež:

Minimálne vedľajšie účinky

Ak vás PrEP zaujal, pravdepodobne vás zaujímajú aj jeho vedľajšie účinky. Lekár Michal Skurák hovorí, že otázka na vedľajšie účinky je veľmi častá a je to práve preto, že v minulosti, keď sa liečba HIV len začínala, boli tie vedľajšie účinky veľmi časté a nepríjemné. 

Postupom času sa však liečba zdokonaľovala a vedľajšie účinky sú skôr výnimkou a nie sú závažné. Infektológ Peter Sabaka hovorí, že môžu spôsobovať poškodenie obličiek či osteoporózu.

„Poprípade môžu PrEP spôsobovať aj nechutenstvo či bolesť brucha. U ľudí s existujúcou chorobou obličiek môže prísť k poškodeniu obličiek. Ale veľa iných liekov, ktoré bežne užívame, majú tiež takéto nežiadúce účinky,“ konštatuje Sabaka.

Skurák však dodáva, že vedľajšie účinky sa vyskytujú skôr na začiatku užívania a do mesiaca zmiznú. On sám sa s nimi stretol iba raritne. 

Pri téme PrEP-u je však dôležité zdôrazniť, že lieky síce efektívne ochránia pred HIV, ale vôbec nechránia pred ostatnými sexuálne prenosnými chorobami. Ak teda nepoužijete ochranu (kondóm) a len PrEP, zaručene síce nedostanete HIV, ale stále môžete dostať napríklad syfilis, kvapavku, chlamýdie či niektorý typ hepatitídy a mnoho ďalšieho. Ochrana je preto na mieste vždy, a to aj keď svojho sexuálneho partnera poznáte.

Vypočujte si príhodu Jána Kollera, kde vysvetľuje jeden z dôvodov, prečo nie je správne odsúdiť človeka na základe jeho diagnózy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.