Gašpar riadi tajnú službu napriek vôli prezidentky. Tá odkazuje, že zodpovednosť za SIS tak prevzala vláda

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pavol Gašpar riadi tajnú službu napriek vôli prezidentky. Zuzana Čaputová odkazuje, že zodpovednosť za Slovenskú informačnú službu (SIS) jej obídením prevzala vláda.

Opozícia sa na mimoriadnom výbore chce pýtať, ako bude jeho mandát vyzerať. Medzitým vyjadril analytik obavu, či nebude tajná služba zneužitá na pomstu bývalej vláde. 

Prečítajte si tiež:

Zmena štatútu SIS

Ako sa očakávalo, tak sa aj stalo. Zmena štatútu SIS poslúžila vláde na to, aby do čela tajných postavila Pavla Gašpara. 

„Menovaný bol uvedeným dňom v súlade so štatútom Slovenskej informačnej služby poverený výkonom práv, povinností a zodpovednosti riaditeľa Slovenskej informačnej služby,“ uviedla hovorkyňa SIS Katarína Némová.

„Je zjavné, že zmenou štatútu SIS vláda obišla menovaciu právomoc prezidentky. Na takýto postup neexistoval žiaden dôvod a, žiaľ, neexistuje naň ani účinný právny spôsob nápravy. A týmto krokom vláda prevzala plnú zodpovednosť za fungovanie SIS,“ povedal hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Prečítajte si tiež:

Zareagujú partneri? 

Plnú zodpovednosť vláda preberá v čase, keď predchádzajúci riaditelia tajných skončili s obvineniami na krku.

Teraz ich strieda Pavol Gašpar, ktorý nie je riadne vymenovaný.

„To, že v čele tej služby stoja ľudia, ktorí boli spochybnení aktami polície alebo sú spochybnení nie úplným štandardným spôsobom menovania, to tej službe nepomôže,“ tvrdí niekdajší riaditeľ českých vojenských tajných Andor Šándor.

Obavu vyjadril nad tým, ako sa k nám postavia partnerské služby, a to zvlášť v čase nejednoty v otázke Ukrajiny. 

Podľa Šándora to môže mať efekt aj na to. „Vie to mať efekt v Česku, Poľsku, Pobaltí. Otázka je, čo v USA. Ak sa nemýlim, tak pán Kaliňák bol minulý týždeň prijatý v USA. Tam je vidieť, že názorová odlišnosť Roberta Fica nehrá takú úlohu,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

Výroky z poľovníckej chaty

Úlohu však v povesti SIS môže hrať povesť Pavla Gašpara. Do služby si nesie svoje výroky z poľovníckej chaty.

Toto povedal na margo vyšetrovania svojho otca - obžalovaného zo zosnovania zločineckej skupiny a úplatkárstva: „Keď ich odsúdia, tak ja o**ebem Lipšica, to ti garantujem.“

„Ja som vždy predpovedal, že to, čo sa dialo za Igora Matoviča, môže vyústiť do nejakej vendety po tom, čo príde k zmene. Obávam sa, ak mám pravdu, skutočne by som ju nechcel mať,“ povedal Šándor.

Okrem siláckych rečí však došlo zo strany Gašpara aj údajne k navádzaniu na krivú výpoveď: „Najlepšie je povedať, že s tou nomináciou prišiel Lučanský.“

Za túto konverzáciu bol v minulosti Pavol Gašpar aj obvinený. 

Predstaviť sa politikom môže Gašpar už budúci pondelok (11. 3.) na mimoriadnom výbore na kontrolu činnosti SIS.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti