Zmeny v Tatranskom národnom parku. Návštevný poriadok, ktorý platí len tri mesiace, idú upravovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Veľké zmeny v Tatranskom národnom parku. Návštevný poriadok, ktorý platí necelé tri mesiace, budú upravovať. Ústupky očakávajú majitelia psov, turisti, horolezci aj paraglajdisti.

Návštevný poriadok je v TANAP-e jeden z najdôležitejších dokumentov. Do platnosti vstúpil po šiestich rokov príprav. Podľa Petra Spitzkopfa, námestníka riaditeľa Správy TANAP-u, sa s ním návštevníci ešte stále zžívajú.

Nie každý má jasno v tom, čo sa môže a čo už nie. „Ten ťažký jazyk vychádzal z toho, že je to právny dokument, finalizovali ho právnici. Naša snaha je zjednodušiť to tak, aby to človek pochopil,“ konštatoval Spitzkopf.

K aktualizácii návštevného poriadku môže prispieť ktokoľvek. Správa národného parku zbiera pripomienky do konca marca.

Prečítajte si tiež:

Môže to trvať mesiace aj roky

„V turistických kanceláriách je najčastejšie počuť sťažnosti na obmedzenie pohybu so psom,“ priblížila Lucia Blašková z oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Na túto tému prišlo zatiaľ najviac podnetov.

Výhrady spísala aj lezecká komunita. „Vrátiť sa späť k tomu, aby neboli sezónne uzávery, jarná a jesenná, aby zostali všetky tie teritóriá pre horolezcov tak, ako tomu doteraz bolo,“ uviedol Anton Pacek, predseda Slovenského horolezeckého spolku JAMES.

V TANAP-e ešte nemajú vopred stanovené mantinely, o akých zmenách sú ochotní diskutovať a o akých nie. „Ale stále si uvedomujeme, že sú tam nejaké chyby, ktoré určite odstránime. Niektoré veci sa vedia aj rámcovo rozšíriť a zmeniť,“ pripustil Spitzkopf.

Otázne je aj to, kedy by mohli upravené pravidlá uviesť do praxe. „To môže trvať od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov, ako ten posledný návrh návštevného poriadku,“ uzavrel námestníka riaditeľa.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.