Cestujúcim sa na odškodné poskladajú štátni manažéri. Vieme, koľko dostanú

Ľudia zostali uväznení vo vlaku.
Ľudia zostali uväznení vo vlaku. Zdroj: TV Markíza

Týka sa to však iba jedného z viacerých incidentov, ktoré sa za posledný mesiac na železniciach nakopili.

Cestujúci, ktorí pred dvomi týždňami uviazli v nočnom vlaku, dostanú od Železničnej spoločnosti peniaze a to viac ako im priznáva zákon. Desiatky ľudí totiž zostalo uväznených v nočnom vlaku bez vody a akýchkoľvek informácií. Nebol to ale jediný prípad zlyhania železničnej techniky za posledné týždne. Opozícia tvrdí, že za to môžu aj neschopní železniční manažéri.

Spadnuté trakčné vedenie odstavilo aj vlak, ktorý v noci smeroval do Trnavy. Cestujúci v ňom zostali pre výpadok elektriny uväznení, dvere sa im totiž zablokovali a hodiny tak strávili v tme vo vozňoch.

Keď po takmer piatich hodinách prišiel rušeň, aby vlak odtiahol do stanice, železničiari údajne zistili, že sa naň nevedia napojiť. Museli tak ísť po iný rušeň a čakanie sa ešte natiahlo.

Železničná spoločnosť týchto cestujúcich odškodní. Preplatí im náklady na cestovný lístok, čo sú v ich prípade približne dve eurá a päťdesiat centov. Okrem tejto symbolickej sumy im prispejú aj nad rámec prepravného poriadku. Každý, kto sa prihlási, dostane 50 eur.

Doteraz o odškodné požiadalo oficiálnou cestou 15 ľudí, ďalší to ešte stále môžu urobiť, napríklad aj cez emailovú adresu info@slovakrail.sk.

Podľa hovorcu železničnej spoločnosti kompenzáciu dobrovoľne uhradí šesť manažérov, vrátane celého predstavenstva.

Cestujúci nočného vlaku tak dostanú odškodné nad rámec, no stovky ďalších cestujúcich, ktorí mali problémy s vlakmi za posledné mesiace, majú smolu.

Iba za posledné týždne pritom vlaky horeli, odpájali sa alebo ani neodišli zo stanice. Internet je už plný recesistických videí. Opozícia hovorí, že za to môže aj neschopný manažment.

Železničný expert a dlhoročný železničiar má v príčine problémov jasno. Podľa neho za ne môžu politickí nominanti v železničných firmách, ale aj dlhodobá ignorácia zo strany štátu.

„Na ŽSR je všeobecnou príčinou dlhodobé podinvestovávanie tej firmy. Obnova bola 20 rokov zanedbávaná. Nastal čas, kedy bude treba spraviť na železniciach systémové zmeny," myslí si Jiří Kubáček.

Téme sa venoval Lukáš Zuzelka:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vlak

Dôležité udalosti