Nos je brána do pľúc. Musíme sa oň príkladne starať

V boji proti chorobe môže pomôcť hudba
V boji proti chorobe môže pomôcť hudba Zdroj: Shutterstock.com

Suchý vzduch sa môže podpísať pod suchý nos.

Nos ovplyvňuje kvalitu života, keďže ide vstupnú bránu dýchacích ciest. Pokiaľ je však prirodzená obranyschopnosť nosovej sliznice porušená, vznikajú zápaly ako nádcha, zápal prínosových dutín, nosohltana a iné.

"Na rozvoj infekcie nepriaznivo pôsobí znečistené prostredie, cigaretový dym a suché prostredie," priblížila otorinolaryngologička Alena Staníková.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

Nepriaznivé vplyvy môžu vyústiť aj do tzv. suchého nosa. Pod jeho vznik sa podpisujú aj viaceré ochorenia či lieky. V nosovej dutine sa vtedy tvoria chrasty a príškvary, niekedy s hustým, pevne prilipnutým hlienom.

Zdroj: Shutterstock.com

U zdravého jedinca môže vzniknúť suchý nos už len pobytom vo veľmi suchom klimatizovanom prostredí, v prekúrených miestnostiach, prípadne pri dovolenkových pobytoch vo vysokých nadmorských výškach, kde vzduch je prirodzene veľmi suchý.

"Nos potrebuje na správnu funkciu vlhko, preto súčasťou liečby patologických stavov, vedúcich k suchej sliznici v nose, je starý čínsky recept vyplachovania nosa slanou vodou, ale aj dlhodobejšie zvlhčovanie sliznice aplikáciou lokálnych liekov, kvapiek, sprejov," povedala Staníková. Vo výbere nosového spreja je dôležité, aby neobsahoval konzervačné látky, ktoré ešte viac vysušujú sliznicu.

Nos je vstupná brána dýchacích ciest, ktorá slúži na zachytávanie prachu, mikróbov, na zvlhčovanie a otepľovanie studeného vzduchu.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti