Víkendové práce pod Strečnom sa vydarili. Úsek cesty sa však stále nedá nazvať bezpečným

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Popod hrad Strečno prejdete po novom o čosi bezpečnejšie. Uplynulé dni na skalnom brale inštalovali prvé bezpečnostné prvky. Skúšky zhadzovania skál ukázali, že väčšie kusy by na cestu dopadnúť nemali. No úsek sa napriek tomu nedá nazvať bezpečným.

Všetko išlo podľa plánu. Súhra geotechnikov, horolezcov i polície zabezpečila, že prvá časť projektu sa vydarila. Súčasťou testovania nových zábran bolo zhadzovanie skál.

„Tie balvany sa po ceste poväčšine rozbili a padali úlomky dolu,“ priblížil geotechnik Boris Vrábel. Úlomky kameniva boli napokon to jediné, čo cez bariéry prešlo.

Záchranné práce nezabezpečili to, že sa skala z brala neodtrhne. Ale to, že keď sa odtrhne, aby čo najmenej zasiahla na vozovku. „My sme minimalizovali riziko. Stále sa tu len pokúšame minimalizovať riziko, nikdy ho nikto neodstráni,“ zhodnotil realizátor prác Martin Suchý.

Prečítajte si tiež:

V hre je zatvorenie celého úseku 

V nasledujúcich dňoch, už bez vplyvu na premávku, budú na skale pracovať geológovia a budú odoberať horniny z miest, kde je skala popraskaná.

„Z tých puknutých kameňov sa robia vzorky a tie sa dávajú do laboratória, kde sa skúša, aké to má vlastnosti,“ uviedol Vrábel.

Výskum poslúži ako podklad pre veľký projekt, ktorý chce mať správa ciest hotový ešte pred zimou. V hre je aj zatvorenie celého úseku na niekoľko dní.

„Tam tie obmedzenia už budú komplikovanejšie. Ale všetko závisí od toho, aká forma alebo aký výstup bude od geológov. Či sa to bude vykonávať mesiac, dva alebo tri,“ uviedol Ivan Brečka, riaditeľ Investičnej výstavby a správy ciest Žilina.

Pripravujú sa tak aj na varianty presmerovania dopravy na priľahlé cesty druhej a tretej triedy v okolí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.