Slovensko má nového milionára. Rozprávková výhra nemusí znamenať šťastnejší život, upozorňuje psychologička

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko má nového milionára. Majiteľ tiketu z východného Slovenska vyhral rozprávkovú sumu takmer päť miliónov eur. Psychologička upozorňuje na starú známu vec. Výhra v lotérii mu nemusí priniesť šťastnejší život. Výhercovia môžu časom dokonca prepadnúť depresii a paranojam.

Do pondelkového rána sa prebudil milionár na východnom Slovensku. Na výherný tiket nezvolil nejaké špeciálne čísla, obsluhu poprosil o takzvaný náhodný výber.

„Výhercom sa stal hráč, ktorý uzatvoril stávku na jednom z predajných miest spoločnosti Tipos v Košickom kraji. Výška výhry je viac ako 4,8 milióna eur,“ uviedla Jana Pohorelská, hovorkyňa spoločnosti Tipos. Ide o prvú miliónovú výhru v tomto kalendárnom roku. Výherca si podal za 2,5 eura.

Prečítajte si tiež:

V prvom rade sa nezblázniť

Aj keď by takáto suma nejednému Slovákovi vyriešila komplikovaný život, vo finále vás peniaze nemusia urobiť šťastnými. Odborníčka hovorí, že z psychologickej stránky veľa závisí od osobnosti a zlozvykov výhercu.

„Keď aj trošku závidíme, výskumy nám ukazujú, že výhercovia lotérií z dlhodobého hľadiska nemajú šťastnejší život ako tí, čo nevyhrali. Postupne sa to potom vráti približne do podobnej hladiny,“ tvrdí psychologička Linda Klein.

Aj finančný poradca ako prvé odporúča, aby sa výherca z takejto sumy v prvom rade nezbláznil. „Klient by mal mať aj železnú rezervu, ktorá je okamžite likvidná, kde sa nejako extrémne nezhodnocuje, ale sú to peniaze po ruke. A ostatné peniaze - určite by som kúpil nehnuteľnosti, niečo by som dal do akciových fondov, niečo do dlhopisových,“ radí Vratislav Gajdoš.

Za výhernú sumu si šťastný Slovák bude môcť kúpiť napríklad 120 áut strednej triedy. No v bratislavskej luxusnej štvrti by mu to vyšlo asi len na štyri až päť rozľahlejších bytov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.