Prečo je krvná skupina 0 Rh negatív vzácna? Jej zásoby sa vďaka sociálnym sieťam úplne neminuli

Prečo je krvná skupina 0 Rh negatív vzácna? Jej zásoby sa vďaka sociálnym sieťam úplne neminuli
Zdroj: Profimedia.sk

Zisťovali sme, aké tajomstvá skrýva krvná skupina 0 Rh negatív a v akých prípadoch nastáva transport krvi zo zahraničia.

Národná transfúzna služba ešte vo februári apelovala na darcov, aby prišli darovať krv, pretože krvné skupiny A, B a 0 s negatívnymi Rh faktormi boli hraničné. Zásoby krvných skupín A a B s negatívnymi Rh faktormi sa podarilo naplniť. Dlhodobo bol problém aj so zásobami krvnej skupiny 0 Rh negatív, ktoré boli hraničné.

Dvadsaťdvaročná študentka bakalárskeho štúdia Tatiana chodí pravidelne darovať krv do odberného centra v Nitre. Podľa jej slov darovanie krvi je veľmi dôležité.

„Ja osobne chodím darovať krv aspoň raz do roka. Myslím si, že každý kto môže určite by mal ísť darovať krv, aby zachránil život ľudom, ktorí ju nevyhnutne potrebujú,“ uviedla študentka Tatiana.

Prečítajte si tiež:

V čom spočíva vzácnosť skupiny 0 Rh negatív

Vzácnosť tejto krvnej skupiny spočíva v tom, že jej nositelia sú univerzálni darcovia.

„Je to preto, lebo darca s krvnou skupinou 0 Rh negatív, nemá na svojich červených krvinkách prítomné antigény skupiny A ani B. Zjednodušene povedané, červené krvinky krvnej skupiny 0 Rh negatív môžu byť podané pacientovi s akoukoľvek inou krvnou skupinou,“ priblížila hovorkyňa NTS SR.

Podľa hovorkyne Národnej transfúznej služby (NTS) SR Martiny Frigovej evidujú aktuálne v centrálnom registri darcov 7 118 darcov, ktorí majú krvnú skupinu 0 Rh negatív.

Prečítajte si tiež:

Nemocnice sú stále plynule zásobované

Martina Frigová hovorí, že nemocničné zariadenia sú stále plynule zásobované na základe objednávok nemocníc, aj keď zaznamenajú poklesu stavu zásob.

„NTS SR zabezpečuje dostatok transfúznych liekov pre nemocničné zariadenia. Úlohou NTS SR je, aby situácia, že by sa krvné zásoby úplne minuli, nenastala. Stav zásob krvi monitorujeme a zverejňujeme na týždennej báze,“ potvrdila Frigová.

Transport krvi zo zahraničia nastáva len výnimočne

So situáciou, že by bolo potrebné zabezpečiť transfúzne prípravky zo zahraničia sa Národná transfúzna služba (NTS) SR stretáva len výnimočne, a to vtedy, keď potrebujú pre pacienta zohnať erytrocyty mimoriadne vzácnej krvnej skupiny.

„Stáva sa to vtedy, ak si takýto pacient vytvorí protilátky proti bežným krvným skupinám a my nevieme na celom Slovensku nájsť darcu, ktorý by bol pre pacienta vhodný,“ vysvetlila hovorkyňa NTS SR.

Prečítajte si tiež:

Pozitívna odozva vďaka sociálnym sieťam

Podľa hovorkyne NTS pri poklese stavu zásob krvi vyzývajú svojich darcov na darovanie prostredníctvom SMS. Na darovanie predvolávajú aj prostredníctvom telefonátov.

„Veľmi pozitívna odozva na darovanie krvi je aj na základe komunikácie s darcami prostredníctvom našich sociálnych sietí. Po zverejnení informácie o hraničnom stave krvnej skupiny 0 Rh negatív zaevidovali na našich odberných centrách zvýšený počet darcov s touto krvnou skupinou,“ priblížila Frigová.

Za poklesom a hraničnými zásobami krvi v zimnom období je zvýšená chorobnosť.

„Pre zimné mesiace je každoročne typický pokles darcov krvi z dôvodu zvýšenej chorobnosti, ktorú spôsobuje chrípka, akútne respiračné ochorenia a v posledných rokoch aj Covid-19,“ dodala na záver hovorkyňa NTS SR.

Darcov krvi nie je dostatok ani v lete. Dôvodom sú dovolenky v exotických krajinách. Po návrate z oblasti, kde sa šíria choroby, nemôže človek istú dobu darovať krv. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.