Minister dopravy Árpád Érsek prezradil, že sa pripravuje zvyšovanie rýchlosti na diaľniciach

Diaľnica (ilustračné foto)
Diaľnica (ilustračné foto) Zdroj: TV Markíza

Na Slovensku sa o ňom hovorilo už niekoľkokrát.

Po diaľnici 140 km/h. V susednom Rakúsku začali testovať zvýšenú rýchlosť, ktorú chcú zaviesť na dvoch tretinách diaľnic. Nám sa podarilo zistiť, že zrýchľovanie premávky na diaľniciach si možno už čoskoro vyskúšame aj na Slovensku.

Po rakúskych diaľniciach sa jazdí tak ako u nás - 130 km/h. Ministrovi dopravy sa to však máli, kvalitné rakúske cesty by vraj zniesli aj viac, a tak sa rozhodol otestovať 140 km/h. Zatiaľ na dvoch úsekoch.

„Je to úsek asi 35-40 kilometrov. Sú tam aj statické radary, ktoré kontrolujú túto rýchlosť. Ľudia to dodržiavajú, lebo sú tam tie," vysvetľuje odborník na dopravu Marián Ürge.

Zvýšenú rýchlosť na diaľnici budú Rakúšania testovať do budúceho augusta. Ak sa osvedčí, zavedú ju plošne.

„Verím, že naše diaľnice zvládnu 140 km/h. Nie síce všade, ale na dlhých úsekoch. Tam, kde to nebude možné, môžeme rýchlosť pomocou dopravného značenia znížiť," hovorí rakúsky minister dopravy Norbert Hofer.

„V Rakúsku je to pochopiteľné, tam je disciplína vodičov iná ako u nás. U nás to by to nemalo zmysel zaviesť, aj tak každý prekračuje tú rýchlosť," myslí si Ürge.

Na Slovensku sa o zvýšení rýchlosti na diaľniciach hovorilo už niekoľkokrát. V roku 2007 chceli niektorí členovia prvej Ficovej vlády, aby sa po našich diaľniciach jazdilo dokonca 160 kilometrov za hodinu.

„Sú úseky, na ktorých by určite táto rýchlosť bola akceptovateľná," vyhlásil v minulosti bývalý minister vnútra Robert Kaliňák.

„Budem hlasovať aj so všetkými rukami aj nohami," pridal sa k nemu bývalý šéf SNS Ján Slota.

Zo smelých plánov napokon zišlo. Ani súčasné vedenie ministerstva dopravy ešte donedávna o ničom podobnom neuvažovalo, lebo naše diaľnice vraj na vyššiu rýchlosť nie sú stavané. Teraz nám však minister dopravy exkluzívne prezradil, že zrýchľovať sa asi predsa len bude.

„Uvažujeme aj my, vyberieme úsek, ktorý je nie až tak náročný a ak sa dohodnem s ministerkou vnútra, pôjdeme do tohto aj my," vyhlásil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

„Vieme si to predstaviť. Všetko závisí od debaty a od diskusie a hlavne budeme vnímať spätnú väzbu odbornej verejnosti. Najskôr tie diaľnice a rýchlostné cesty musia byť pripravené, čo sa týka odpočívadiel, aj zodpovednosti vodičov," doplnila ho ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

„Tých 140-145 je ešte normálna rýchlosť, ale ja by som to nechal kvôli bezpečnosti na 130. Naše diaľnice trošku zaspali dobu, sú robené na warburgy a škodovky. Už dávno mali byť rozšírené," obáva sa Ürge.

Na ktorom našom úseku sa 140-tka bude testovať, dnes minister ešte nevedel povedať. Keďže však o zrýchľovaní rokoval aj so svojím českým kolegom, teoreticky by to mohla byť diaľnica D2 na Záhorí medzi Bratislavou a hranicami s Českom.

„Samozrejme to nebude asi medzi Trnavou a Bratislavou, ale nájdeme taký úsek, kde to môžeme odskúšať a potom tá infraštruktúra, ak sa dobuduje a bude lepšia, tak pravdepodobne to bude možné zaviesť," dodáva Érsek.

Téme sa venoval Martin Petro:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rýchlosť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.