Pre nízke platy si mnohí musia hľadať druhé zamestnanie. Železničiari pokračujú v protestoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Železničný sektor na Slovensku vraj zaspal. Máme staré železnice, málo kvalifikovaných ľudí a na to, aby dokázali uživiť svoje rodiny, musia mať ďalšie zamestnanie. Po proteste v Košiciach sa v utorok železničiari stretli v uliciach Žiliny.

Desiatky odborárov sa stretli v Žiline na Národnej ulici. Nahlas povedali, s čím nesúhlasia a vláde poslali jasný odkaz. „Riešte konečne situáciu slovenských železníc, kým nie je neskoro,“ zaznelo na proteste. 

„Železnice na Slovensku zaspali niekedy v 20. storočí. Nereflektujú na technologický vývoj,“ vyhlásila prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová. Predseda Odborového združenia železničiarov František Zaparaník tvrdí, že v sektore chýba vyše 2100 ľudí.

Za najväčší problém považujú železničiari slabé finančné ohodnotenie. „Môj plat, keď sa bavíme o čistej mzde, je 750 eur. Preto som si musel nájsť ďalšiu prácu,“ povedal jeden z protestujúcich.

Prečítajte si tiež:

Koľaje sú v dezolátnom stave

Okrem toho upozorňujú železničiari aj na stav tratí. „Koľaje sú v dezolátnom stave. Musíme znižovať rýchlosť, aby sa nám vlaky nevykoľajili,“ tvrdí Zaparaník.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že robí všetko, čo je v jeho silách, na zlepšenie železničnej dopravy na Slovensku. V maximálnej miere vraj využívajú európske zdroje a tiež navýšili zdroje zo štátneho rozpočtu. 

Rovnaké protestné zhromaždenia budú ešte aj vo Zvolene a v Bratislave. Potom si železničiari počkajú, ako dopadnú kolektívne vyjednávania, a rozhodnú sa, čo budú robiť ďalej. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.