Plesne, špina a smrad by mali byť preč. Dve ministerstvá začali riešiť situáciu v reedukačných centrách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bol to obrovský škandál, teraz sa veci okolo reedukačných centier začali hýbať. Nehostinné podmienky, v ktorých žije asi 400 detí, riešia spoločne rezort školstva a rezort sociálnych vecí. Niečo už vyriešili a niečo si ešte vyžaduje čas.

Plesne, špina aj smrad by v tomto momente mali byť preč z reedukačných centier. Do technicko-materiálnych opatrení sa podľa ministra školstva pustili okamžite.

„Doplnenie nábytku – postele, skrine, skrinky, stoličky. Vymenené podlahy, vymaľované, hygienické priestory, aby zodpovedali požiadavkám,“ priblížil minister školstva Tomáš Drucker. Aktuálne riešia aj elektroinštalačné rozvody, opravy striech či zateplenie budov. Stáť to bude 1,7 milióna eur.

Popri tom sa však pustili aj do omnoho vážnejších problémov. „Nechceme, aby tam tie deti trvalo zostali. Chceme, aby sa prehodnocoval ich stav a aby súdy mali nejakým spôsobom povinnosť buď znovu rozhodnúť, alebo prehodnotiť tú situáciu,“ uviedol Drucker.

Prečítajte si tiež:

Uložia tam aj schránky dôvery

Ministerstvo sociálnych vecí zasa zvyšuje počet sociálnych kurátorov zo 110 na 174. A dostali aj nové, prísnejšie pravidlá. „Navštevovať deti v reedukačných zariadeniach minimálne raz za polrok a z týchto stretnutí musia vypracovať vždy konkrétne správy o fyzickom, psychickom i sociálnom vývoji dieťaťa, ktoré následne majú posielať súdom,“ vyhlásil minister Erik Tomáš.

To však ani zďaleka nie je všetko, čo generálna prokuratúra námatkovými kontrolami odhalila. Deťom malo byť napríklad odopreté komunikovať s rodinou v súkromí. Aj pre také prípady chcú do centier uložiť schránky dôvery. „Dieťa tam bude môcť vhodiť list, náš zamestnanec to bude raz za mesiac chodiť vyberať a bude môcť rozprávať s deťmi. Ak sa vyskytne nejaký problém, tak ho môže hneď riešiť,“ tvrdí komisár pre deti Jozef Mikloško.

Podrobné kroky, ako plánujú vyriešiť všetky problémy v reedukačných centrách, chcú ministri predstaviť do 30. apríla.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.