Pretrhla sa im jediná cesta do dediny. V Žiaranoch pri Nitre riešia mimoriadnu situáciu, praskliny sa zväčšujú každý deň

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pretrhla sa im jediná cesta do dediny. Pri Nitre vyhlásili mimoriadnu situáciu. Úrady hľadajú riešenia aj náhradnú cestu.

Vstup do Žirian už niekoľko dní riadia prenosné semafory. Potrebujú získať čas. Je to jediná prístupová cesta do dediny. Praskať začala vraj ešte v decembri. Praskliny sa zväčšujú zo dňa na deň.

„Keby to ruplo celé, že sa tam spraví jama, nedostanú sa mi tam ani sanitky, ani hasičské autá, nič sa vlastne nedostane do dediny,“ povedal Imrich Nagy, starosta obce Žirany. 

Autá z bezpečnostných dôvodov púšťajú striedavo a vedú stredom, aby cestu zaťažili rovnomerne. Lámu sa už aj krajnice.

Prečítajte si tiež:

„Na týždennej báze sa robia geodetické merania, už tretí týždeň. Sú tam aj 12-centimetrové klesania. A otvorila sa tá cesta už aj na nejaké štyri centimetre,“ dodal starosta. 

Cesta patrí samosprávnemu kraju. Zatiaľ vedia, že ju podmýva voda. Odpoveď, prečo a ako to riešiť, má dať hydrogeologický prieskum a na ten musia počkať.

„V priebehu budúceho týždňa bude na mieste postavený betónový rigol, ktorý bude odvádzať aspoň povrchovú vodu,“ povedala Silvia Zeumerová, hovorkyňa Nitrianskeho kraja. 

Starosta hovorí, že sa problém snažia riešiť, ako sa dá: „Momentálne riešime bajpasovú cestu náhradnú, ktorá pôjde okolo.“

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.