Korunný svedok neprišiel, iná svedkyňa si nevedela spomenúť. V kauzách Búrka a Víchrica čakali kľúčové výpovede, súd však riešil absencie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Korunný svedok neprišiel, ďalšia svedkyňa si zase nevie spomenúť. V kauzách Búrka a Víchrica v utorok (12. 3.) mali zaznieť kľúčové výpovede, namiesto toho súd riešil absencie, slzy a výpadky pamäti. Na pojednávanie sa prišiel pozrieť aj poradca premiéra.

Vladimír Sklenka je sudca, ktorý odštartoval kauzy Búrka a Víchrica, keď svedčil proti množstvu bývalých kolegov z bratislavských súdov. V utorok mal svoje výpovede potvrdiť pred súdom. Do Pezinku, kde ho čakal obžalovaný Zoroslav Kollár, však neprišiel.

Kto na súd prišiel, bola už odsúdená exsudkyňa Miriam Repáková. Pôvodne vypovedala proti bývalému kolegovi Richardovi Molnárovi, že mal od nej žiadať, aby v konkrétnom spore rozhodla v prospech žalobcu. V utorok si už však na to nespomenula. „Neviem vám naozaj presne povedať tú formuláciu,“ uviedla.

Celý čas, ako Repáková vypovedala, za ňou sedel David Lindtner. Bývalý sudca a dnes poradca premiéra Fica sám čelí obžalobe z nepriamej korupcie a svedčí proti nemu práve aj Repáková.

„Prišiel som si pozrieť, ako bude prebiehať výsluch s pani svedkyňou Repákovou, ktorá rovnako svedčí v iných trestných konaniach vrátane môjho,“ uviedol Lindtner. 

Prečítajte si tiež:

Ku skutku si síce exsudkyňa nič nepamätala. Živo si však spomenula na okolnosti jej zadržania: „Bola som tam v takých neľudských podmienkach... Ak by som tam zostala čo len o deň dlhšie, tak by som sa zbláznila.“ V policajnej cele strávila tri dni.

„Pani doktorke Repákovej ďakujem za jej odvahu. Dnes potvrdila, že ju môj klient žiadnym spôsobom neovplyvňoval a potvrdila okolnosti začiatku jej spolupráce s OČTK, keď bola po jej zadržaní podrobená naozaj neľudským okolnostiam,“ povedal obhajca Molnára Rastislav Palovič. 

Na otázku, ako si vysvetľuje rozpor, že najskôr vypovedala, že ju mal inštruovať Molnár, aby rozhodla v prospech žalobcu a dnes si na to už nespomína, uviedol: „Keď nad vami hrozí Damoklov meč väzby s rodinnou situáciou, v ktorej sa pani doktorka nachádza, tak by ste aj horšie veci povedali.“

V závere utorkového pojednávania podal obžalovaný Zoroslav Kollár námietku zaujatosti voči sudcovi. Kým sa o nej rozhodne, neurčí sa ďalší termín pojednávania.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Krimi

Dôležité udalosti