Vodičov v okolí Bratislavy čaká niekoľko mesiacov utrpenia. Dopravu pred hlavným mestom obmedzia a spomalia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cesta autom do hlavného mesta bude zrejme utrpením. Začali sa prvé veľké obmedzenia v súvislosti s výstavbou križovatky a rozšírením diaľnice D1. Cez víkend premávku na diaľnici úplne odstavia. Jeden z mostov čaká demolácia. Potom dopravu pred Bratislavou na niekoľko mesiacov obmedzia a spomalia.

Výstavba najväčšej diaľničnej križovatky D1 a D4 spolu s rozšírením diaľnice prechádza do ďalšej fázy a pociťovať to začnú už aj vodiči smerujúci do a z hlavného mesta.

Od utorka úplne uzavreli cestu medzi Ivankou pri Dunaji a Chorvátskym Grobom, cez víkend tam totiž zrovnajú so zemou most. V sobotu v noci preto po diaľnici pre demolačné práce neprejdete.

„Od ôsmej večer bude postupne obmedzovaná doprava a od 22.00 bude úsek D1 úplne uzatvorený,“ informoval Tomáš Ferenčák, hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti. Do mosta sa potom zahryznú ťažké mechanizmy.

Obmedzia rýchlosť a zúžia pruhy

Ak všetko pôjde podľa plánu, tak most už v nedeľu na obed stáť nebude. Na jeho mieste budú budovať nový, ktorý bude vyhovovať upravenej šírke diaľnice. Vodiči sa na tomto mimoriadne vyťaženom úseku musia pripraviť na výrazné obmedzenia.

Pre rozširovanie cesty pruhy na diaľnici v približne trojkilometrovom úseku v oboch smeroch zúžia a znížia tam rýchlosť. „Ich počet zostane zachovaný a bude znížená rýchlosť na 80 kilometrov za hodinu,“ priblížil Ferenčák.

Diaľničiari pre istotu vodičom odporúčajú využiť alternatívne trasy, a to cez križovatku Triblavina prejsť na starú seneckú cestu alebo pri výjazde z Bratislavy využiť diaľnicu D4.

Alternatívne trasy
Zdroj: TV Markíza

Obyvatelia okolitých obcí z toho radosť nemajú. „Senecká cesta je jediný prístup z Ivanky do Bratislavy. Toto obmedzenie sa v každom prípade výrazne dotkne Ivančanov,“ tvrdí starosta Ivanky pri Dunaji Vladimír Letenay.

Kolaps by nemal hroziť

Obmedzenia budú trvať miesiace. Podľa dopravného analytika to premávku na diaľnici počas špičiek spomalí ešte viac, no neočakáva obrovské zápchy. Plusom je, že zostali zachované tri pruhy, aj keď zúžené.

„Dopravný kolaps nepredpokladám, pokiaľ sa tam nestane nehoda. Preto je potrebné tam jazdiť ohľaduplne a držať si bezpečný odstup,“ odporúča analytik Jozef Drahovský.

Výstavba križovatky a rozšírenie diaľnice zasiahli aj vlakovú dopravu. Od tohto týždňa upravujú na trati trakčné vedenie, vlaky tak premávajú iba po jednej koľaji a môžu vznikať meškania. Štyri vlaky na úseku medzi Bratislavou a Sencom odriekli úplne.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.