Obyvatelia Bratislavy sa sťažujú na nepríjemný zápach zo Slovnaftu. Rafinéria tvrdí, že im nič nehrozí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nepríjemný zápach a sťažnosti obyvateľov. Taká je realita v týchto dňoch v okolí rafinérie Slovnaft, ale aj vo vzdialenejších častiach Bratislavy. Môže za to výrazné spaľovanie na poľných horákoch. Slovnaft odkazuje, že žiadne nebezpečenstvo obyvateľom nehrozí.

Obyvatelia mestskej časti Vrakuňa, Podunajské Biskupice či obce Rovinka majú posledné týždne pocit, akoby žili na benzínke. Zápach sa valí z rafinérie Slovnaft. Podľa obyvateľov je to najhoršie v noci.

„Nemáme nejakú zvláštnu situáciu,“ hovorí Anton Molnár, hovorca Slovnaftu. Podľa rafinérie môže mierny zápach súvisieť s nabiehaním na jednu z výrobných jednotiek.

Prečítajte si tiež:

„Zápach môže byť aj prirodzený, je to rafinéria. Pokiaľ bol možno nízky tlak alebo iné prúdenie tepla, tak toto mohlo byť zdrojom,“ dodal Molnár. 

Obyvatelia, ktorí bývajú v blízkosti rafinérie, môžu všetky výstrahy a zmeny v ovzduší sledovať na stránke SHMÚ alebo majú možnosť stiahnuť si aj aplikáciu. „Kde môžu vidieť presné parametre chemických látok podlimitné a aká je vlastne ich úroveň,“ informoval hovorca. Dokonca môžu dostať aj upozornenie, ak ide o niečo, čo je mimoriadne nebezpečné.

Rafinéria upozorňuje, že zvýšený zápach môžu obyvatelia cítiť znova už od mája, keď sa Slovnaft chystá po piatich rokoch na dvojmesačnú odstávku: „Súčasťou odstávky budú aj úpravy na niektorých technológiách, aby sme vedeli zlepšiť flexibilitu aj inej ako len ruskej ropy.“

Zápach bude cítiť hlavne na začiatku a pri konci odstávky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.