Otravujú vás telefonáty s marketingovými ponukami? Takto ich môžete obmedziť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovákov už nebombardujú vo veľkom ponuky bambusových ponožiek či parných hrncov. Pomohla zmena zákona a registrácia marketingových telefónnych čísel.

Najväčším hitom boli pred pár rokmi bambusové ponožky. Dnes, po zmene zákona, už taký ľahký ich predaj cez telefón nie je. Spoločnosť, ktorá by vám s takou ponukou volala, musí začínať štvorčíslím 0888.

„Marketingové subjekty sú povinné pri marketingových aktivitách túto predvoľbu používať. V prípade, že sa preukáže porušenie zákona, môžeme uložiť pokutu od 200 eur až do výšky päť percent minuloročného obratu spoločnosti,“ priblížil riaditeľ Odboru štátneho dohľadu elektronických komunikácií Dušan Mozola.

Riaditeľ spoločnosti CreditCall Juraj Balogh uviedol, že takmer 30 percent v tejto oblasti po zavedení zákona ukončilo svoje podnikanie. Reč je najmä o telemarketéroch, ktorí vykonávali takzvané cold calls, čiže náhodne vygenerovali vaše číslo a následne vám volali s ponukou tovarov alebo služieb, hoci ste so spoločnosťou nikdy predtým nekomunikovali.

„Máte prefixy napríklad 0903 alebo 0905 a k tomu si vygenerujete všetky možné čísla od 000 000 až po 999 999. To je milión čísel a potom sa náhodne vytáčajú,“ vysvetlil Balogh.

Prečítajte si tiež:

Zaregistrujte sa na webe

Tieto spoločnosti boli predtým zákonom takmer nepostihnuteľné. Ak niekto volá dnes, väčšinou ide o sofistikované podvodné telefonáty zo zahraničia.

Pokiaľ si neželáte byť kontaktovaní s marketingovými ponukami, môžete sa zaregistrovať na webe nevyziadanevolania.sk. Tam si zadáte svoje číslo a označíte, v ktorých oblastiach si neželáte byť kontaktovaní.

„Sú tam energetické spoločnosti, telekomunikačné spoločnosti, spotrebný tovar, cestovanie, služby, snažili sme sa vytvoriť celý diapazón tých služieb,“ uviedol Mozola.

Aj po zavedení telekomunikačného zákona takmer dve tretiny ľudí stále považujú za nevhodné, ak vás kontaktuje spoločnosť, u ktorej ste si predtým nikdy nič neobjednali, alebo nekúpili.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Telekomunikácie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.