Drogy, alkohol i závislosť od automatov. Peter padol na samé dno a svoj príbeh rozpráva ako varovanie pre iných

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tvrdé drogy, alkohol a lieky striedal 23 rokov. Bol závislý od automatov, túlal sa a robil veci, na ktoré dnes nie je hrdý. Peter musel spadnúť na samé dno, aby sa mu podarilo začať so závislosťou bojovať.

Už vyše roka je čistý a rozhodnutý s drogami nadobro skoncovať. Svoj príbeh rozpráva ako výstrahu pre všetkých, ktorí by ich chceli čo i len raz skúsiť.

Začalo sa to s partiou, prvá fľaša, cigareta, následne prišli aj drogy. Pervitín vyskúšal po prvý raz, keď mal iba 16 rokov. Prestal chodiť do školy, začal hrať automaty, spomína Peter.

Prečítajte si tiež:

Dnes má 39 rokov a spomína, ako sa vtedy stal závislý od drog. „Raz bola akcia na chate. Chceli sme to vyskúšať s partiou a bum, spadol som do toho, ani neviem ako,“ opisuje svoju minulosť.

S jeho závislosťou od pervitínu mu pomohlo aj to, že bol z dobre zabezpečenej rodiny, a tak o peniaze spočiatku nemal núdzu. „Rodičia mi dali všetko, čo som potreboval. No ja keď som bol malý, som si tie veci nevážil,“ hovorí Peter.

Jedného dňa však došlo k tomu, že mame ukradol veci a ušiel do Prahy. Tam žil na ulici.

Následne cestoval aj po viacerých krajinách Európy. Celý čas od 16 rokov bol na drogách: „Ja som teraz prvýkrát v dospelom živote čistý, je to rok aj mesiac.“

Hovorí, že v čase, keď neboli drogy, si ich nahrádzal liekmi a alkoholom: „Istý čas, keď som žil v Anglicku, som bol závislý od heroínu.“

Kvôli tomu, aby mal peniaze na drogy, aj kradol. Dostal sa dokonca aj do väzenia.

Z času na čas skúšal aj protidrogové a protialkoholické liečenia. Vždy však do toho spadol opäť.

Pred pár rokmi sa mu podarilo dostať sa zo závislosti na tri mesiace. Mal prácu a snažil sa svoj život zmeniť. Nebol však na to pripravený a padol do toho opäť.

Prečítajte si tiež:

Nový život

Opäť začal kradnúť a dostal sa do rúk policajtov. Na súde sa mu sudcu podarilo presvedčiť, že sa chce liečiť. Skončil tak v resocializačnom zariadení pre mužov. „Prišiel som tam úplne rozbitý. Nepoznal som hodnoty v živote. Až teraz môžem povedať po roku aj mesiaci, že som veľmi rád, že som tam ostal a že tam môžem byť,“ spomína.

Klienti tu majú individuálne aj skupinové terapie. Nastavujú tu ľuďom hranice do takej miery, aby sa naučili následne fungovať v normálnom živote. Učia ich tiež robiť rôzne práce. Celý program má päť fáz.

Peter hovorí, že až teraz sa naučil užívať si život. Prestal fajčiť aj piť, veľa športuje a teší sa z toho, že môže pracovať. Jeho vzťah s rodinou sa zlepšil.

Teraz má ešte mesiac pred sebou a verí, že program sa mu podarí ukončiť. „Konečne sa mám rád. Predtým som sa nemal rád,“ priznáva. Dodáva však, že všetko závisí iba od neho. A že rovnako pred viac ako 20 rokmi to bolo len a len jeho zlé rozhodnutie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.