Hrozí, že poplatky v ambulanciách sa zvýšia. Ministerke Dolinkovej na zažehnanie krízy ostávajú necelé tri týždne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Necelé tri týždne zostávajú ministerke zdravotníctva na zažehnanie krízy v ambulanciách. Od 1. apríla totiž hrozí, že pacienti budú platiť viac a zdá sa, že takmer všade. Opozícia ministerku vyzýva, aby okamžite začala konať.

Poplatky v hodnote 10, 30 či dokonca 50 eur, s ktorými sa bežne stretávame u lekárov, môžu už čoskoro výrazne vzrásť. Lekári už dlhšie upozorňujú, že ambulancie nedokážu uživiť.

„Matematika nepustí. Nemôžeme chcieť prevádzkovať ambulanciu, ktorá má určité náklady za platby, ktoré sú menšie ako tie náklady,“ vyhlásila ešte vo februári Jaroslava Orosová, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov.

Peniaze, ktoré ambulanciám štát na tento rok vyčlenil, podľa lekárov nestačia. Ak im teda štát nepridá, pacienti to budú musieť zaplatiť z vlastného vrecka. Nie každý si to však bude môcť dovoliť.

„Tie poplatky budú vo výške štyri až päť eur na jednu návštevu u lekára, ale upozorňujeme, že budú aj experti, ktorí budú vyberať 20 eur,“ tvrdí Jana Bittó Cigániková (SaS), poslankyňa a členka Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Prečítajte si tiež:

Najhorší možný scenár

To je však ešte stále to menšie zlo. Od 1. apríla sa totiž môže stať aj to, že sa lekári zmenia na nezmluvných.

„Môže sa stať, že sa dočasne nedohodnú. Môže prísť aj k tomu, že chvíľu tu bude nejaký nezmluvný vzťah. Často sa stáva, že vtedy zdravotné poisťovne vyslovia verejný prísľub, že budú hradiť takú istú zdravotnú starostlivosť ako doposiaľ. Takže v takom prípade by sa pacienti nemali obávať zhoršenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ale je tu stále riziko zvyšovania poplatkov,“ uviedol Dušan Zachar, analytik INEKO.

Ak by ambulancie zmluvy s poisťovňami nepodpísali, neznamenalo by to len to, že si pacienti budú platiť vyšetrenia v plnej výške.

Spájajú sa s tým aj ďalšie poplatky. „Všetky lieky, zdravotné pomôcky, laboratórne vyšetrenia, CT-čká, magnetické rezonancie, ktoré takýto lekár naordinuje, si musí ten pacient zaplatiť v plnej výške. Toto je ten najväčší problém toho celého,“ vysvetľuje poslanec Tomáš Szalay (SaS).

Opozícia preto ministerku zdravotníctva vyzýva, aby okamžite začala konať. Rezort zasa tvrdí, že komentovať vyčlenenú sumu pre ambulancie je predčasné. Vyhláška je totiž stále v pripomienkovaní.

„Rezort zdravotníctva v spolupráci so samosprávnymi krajmi urobí audit poplatkov aj doplatkov tak, aby sa zabezpečilo predovšetkým spravodlivé a sociálne financovanie tejto oblasti,“ konštatoval hovorca ministerstva Andrej Wallner.

Šéfka rezortu tvrdí, že je pripravená s ambulanciami rokovať aj naďalej.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.