Dočkáme sa leteckej linky medzi Bratislavou a Košicami? Štát podnikol prvé kroky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Štát podnikol prvé kroky smerom k leteckej linke Bratislava - Košice. Spojenie by prevádzkoval súkromník, ktorý dá štátu najlepšiu ponuku. K tej dostane súkromná firma 200-tisícovú dotáciu na rok. Odborník spochybňuje, či takýto zámer môže byť rentabilný.

Pavol je IT manažér. Žije v Košiciach a často cestuje do Bratislavy. Leteckú linku medzi dvoma metropolami by privítal. „Relatívne veľa ľudí cestuje z Košíc do Bratislavy. Hlavne na otočku, pretože keď chce človek niečo na Slovensku vybaviť, tak to môže vybaviť viac-menej iba z Bratislavy,“ konštatoval.

Potenciál vidia aj na ministerstve dopravy. Tam chcú pribaliť k zazmluvnenej linke medzi Göteborgom a Košicami, ktorú sme sľúbili Volvu, aj spojenie medzi Bratislavou a Košicami. „Veľmi by podľa mňa Slovákom pomohlo a boli by sme všetci radi, keby existovala pravidelná linka Bratislava - Košice,“ uviedol ešte vlani v novembri minister Jozef Ráž.

Otázne je, v akej podobe a za koľko. Zámery ministerstva hovoria o štátnej dotácii vo výške 200-tisíc eur ročne pre jedného leteckého dopravcu a výraznej zľave z letiskových poplatkov.

„V týchto dňoch ministerstvo dopravy prostredníctvom protimonopolného úradu oznámi Európskej komisii náš zámer schémy štátnej pomoci a následne ho budeme s ňou konzultovať,“ informovala hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková.

Prečítajte si tiež:

Odborník je skeptický

Posledné lietadlo na priamej linke medzi Bratislavou a Košicami letelo pred piatimi rokmi. Lietať však prestali z jednoduchého dôvodu. Neoplatilo sa to.

Košické letisko je teraz otvorené diskusiám. „Sme presvedčení, že dopyt by bol obrovský. Potenciál tejto linky je ohromný,“ povedal hovorca letiska Juraj Tóth.

Skepticky to však vidí odborník, ktorý pred rokmi vypracoval aj detailnú analýzu o zriadení národného leteckého dopravcu. Z tej vzišlo, že sa ekonomicky neoplatí.

Podobne to vidí aj s dotovanou súkromnou linkou a pripomína, že o existujúcu linku medzi Viedňou a Košicami klesá záujem. „Plánuje sa v podstate aj znížiť kapacita lietadiel, ktoré sa na tejto linke aktuálne nachádzajú. Takže predstava o tom, že budú lietať regulárne prúdové lietadlá na frekvencii Bratislava - Košice, je otázna, ak to má byť na ziskovom princípe,“ zhodnotil odborník Martin Hudcovský.

V Košiciach sme sa pýtali, či by takáto linka mala opodstatnenie a či by ju využívali. Niektorí by privítali radšej dokončenie diaľnice, iní majú opačný názor. „Ak vláda má na to, aby dotovala linku medzi Bratislavou a Košicami, ja som za,“ tvrdí jedna z Košičaniek. 

Či na to vláda má, sme sa nedozvedeli. Ministerstvo financií od nás otázku dostalo. Ladislav Kamenický sa však v stredu pri novinároch nezastavil.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Doprava

Dôležité udalosti