Prichádza náhle a postihuje aj zdravých ľudí. Lekárka upozornila na tri najčastejšie príznaky mŕtvice

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, ktoré postihuje čoraz mladšie ročníky. 

Podľa lekárky Barbory Hoťkovej sú prejavy mŕtvice odlišné. „Cievna mozgová príhoda sa prejavuje podľa toho, kde sa daný problém v mozgu vyskytne. Takže variabilita príznakov dokáže byť veľmi široká,“ hovorí. 

Avšak medzi tri najzákladnejšie príznaky patrí pokles ústneho kútika, jednostranný pokles končatín a porucha reči. 

Spozornieť treba vtedy, keď osoba nedokáže správne pomenovať bežné predmety, nevie správne sformulovať otázku alebo nedokáže porozumieť tomu, čo hovoríme. 

Prečítajte si tiež:

Existujú však aj iné formy cievnej mozgovej príhody. „Hovoríme im prechodné nedokrvenie mozgu. Tam sú príznaky, ktoré ustúpia do niekoľkých minút, niekedy sa opakujú počas dňa, sú však rovnako závažné,“ tvrdí Hoťková. 

Ďalším príznakom môže byť aj náhla a nezvyčajne silná bolesť hlavy, na akú nie sme zvyknutí. „Vtedy je dobré to vyšetriť, najmä u ľudí nad 50 alebo 60 rokov,“ doplnila lekárka.

Prečítajte si tiež:

Ochorenie prichádza náhle a u niektorých pacientov aj z plného zdravia.

Pacientovi s mozgovou príhodou dokážu pomôcť iba v nemocnici, preto je potrebné, čím skôr vyhľadať lekársku pomoc a nečakať, že príznaky zmiznú.

Najrizikovejšou skupinou sú ľudia nad 65 rokov, ale stále pribúdajú aj mladší pacienti. „Súvisí to s väčším výskytom rizikových faktorov,“ vraví Hoťková.

Prečítajte si tiež:

Veľkú úlohu zohráva životospráva. „K riziku cievnej mozgovej príhody u mladých prispieva chronický stres, fajčenie, zlá životospráva v zmysle neracionálneho stravovania, nadmerné pitie alkoholu či zlá kontrola krvného tlaku,“ vymenovala odborníčka. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.