Analýza Transparency International: Najmenej transparentnú prezidentskú kampaň vedie Peter Pellegrini

Billboard Petra Pellegriniho.
Billboard Petra Pellegriniho. Zdroj: Shutterstock.com/LuFilu

Organizácia Transparency International skúmala transparentnosť kampaní prezidentských kandidátov. Z jedenástich kandidátov, ktorí sa usilujú získať post prezidenta a do súboja aj citeľnejšie investujú, vedú transparentnú kampaň iba traja: Ivan Korčok, Štefan Harabin a Krisztián Forró.

Analytici skúmali transparentné účty kandidátov, zdroje financií a to, ako dokladujú všetky výdavky. 

„V rámci hodnotenia Transparency skúmala kvalitu vykazovania kampaní na povinných transparentných účtoch, spôsob financovania kampane, dodržiavanie základných zákonných náležitostí, ako aj to, či je zabezpečená minimálna informovanosť voličov o kandidátovi,“ priblížila organizácia.

Analytici tiež poukazujú na fakt, že v týchto voľbách kandidáti zatiaľ investovali do kampane trojnásobne menej peňazí ako vo voľbách v roku 2019. 

S hodnotením „kampaň s výhradami“ skončili Ján Kubiš a Andrej Danko. Netransparentnú kampaň podľa Transparency International vedie Peter Pellegrini.

Prečítajte si tiež:

Pellegriniho kampaň financuje Hlas

Zvyšní kandidáti platenú kampaň vôbec nemajú (Igor Matovič, Milan Náhlik, Patrik Dubovský), alebo ju pre jej nízku intenzitu (do päť tisíc eur) nebolo možné adekvátne zhodnotiť a porovnať (Marián Kotleba, Robert Švec).

Hlavné výhrady voči Pellegriniho účtu sú, že značnú časť výdavkov na kampaň vôbec nevidieť. „Aj to čo vykazuje, platí najmä cez hromadné a slabo popísané agentúrne platby, a kampaň tak verejnosť nedokáže takmer vôbec posúdiť,“ konštatujú analytici.

„Netransparentná je aj na príjmovej strane, keď si zablokoval transparentný účet a dary zbiera iba cez neverejný účet strany. Tá na rozdiel od minulosti teraz proaktívne nezverejňuje svojich darcov ani na webe, podrobnosti financovania prezidentskej kampane sa tak verejnosť zrejme dozvie až z výročnej správy Hlasu vyše rok po voľbách,“ dodávajú.

Ďalej uvádzajú, že Korčok minul zatiaľ 418-tisíc eur a vďaka transparentnému účtu je vidieť, ako s peniazmi naložil. Favorit volieb Pellegrini takúto možnosť neponúka.

„V súčasnosti sú na jeho účte výdavky vo výške 105-tisíc eur, aj keď jeho kampaň môže byť v týchto chvíľach podľa odhadu už trojnásobná. Na Pellegriniho účte nevidno najmä výdavky za bilbordovú kampaň v mesiacoch február a marec, ktorá bolo pravdepodobne spomedzi kandidátov najväčšia,“ upozorňuje Transparency International.

Na Pellegriniho sme sa obrátili s otázkami, čo hovorí na analýzu a ako si môže verejnosť overiť zdroje financovanie jeho kampane. 

„Peter Pellegrini vedie transparentný účet. Verejnosť si môže overiť financovanie kampane z transparentného účtu. Je to dôvod, pre ktorý sa tieto účty zriaďujú. Považujeme za dôležité, aby verejnosť poznala zdroj financovania kampane Petra Pellegriniho a nájdete ho na transparentnom účte - kampaň financuje strana HLAS - sociálna demokracia v plnom súlade so zákonom,“ uviedla Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

TV Markíza a portál TVNOVINY.SK chystajú k prezidentským voľbám bohatý informačný servis. Pozrite sa, čo všetko nájdete na obrazovkách a na webe:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezidentské voľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.