Kedy budete mať tučné dieťa? Ak bude mať tučného otca!

Otec a dieťa - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Deti tučných otcov majú štyrikrát vyššiu šancu byť obéznymi.

Malé deti, ktorých otcovia trpia nadváhou alebo obezitou, majú až štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť byť počas rastu obéznymi.

Kým predchádzajúce štúdie hovorili o zvýšenom riziku detskej obezity, ak obaja rodičia majú nadváhu alebo sú obézni, z aktuálnych výsledkov austrálskych vedcov vyplýva, že najmä tuční otcovia majú na váhu detí veľký vplyv.

Zdroj: shuterstock.com

Výskumníci z Univerzity Newcastle zistili, že tlstý otec spôsobí u detí až štvornásobne väčšiu šancu obezity vo veku osem a deväť rokov. Zaujímavé je, že obézna alebo tučná mama nemá na deti rovnaký efekt.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

Skupina vedcov po vedením doktorky Emily Freeman poukázala na nejasný pôvod, prečo má nadváha otcov tak obrovský dopad na rast ich detí. „Myslíme si, že je to spôsobené tým, že mnoho otcov zosobňuje pre deti model správania sa, jedenia a cvičenia, " prezradila odborníčka v štúdii publikovanej Medzinárodným žurnálom obezity.

Keďže mamy viac nakupujú, zaoberajú sa cvičením a diétami, viac vedia aj o zdravom spôsobe života a zdravom varení.

Výskumníci vychádzali z prieskumu, ktorý spravili v rokoch 2004 až 2008 v troch tisíckach austrálskych domácností. Pozreli sa na váhu detí, keď mali štyri či päť rokov a prieskum zopakovali o štyri roky neskôr.

Deti v rodinách obéznych otcov mali až štyrikrát vyššiu šancu nasledovať ich ako deti s oteckami v zdravom váhovom limite.

Podľa vedkyne až 25 percent austrálskych detí trpelo nadváhou alebo obezitou. Jedným z riešení je pomôcť otcom schudnúť a urobiť tak zmenu pre mládež.

BRATISLAVA/redakcia Myženy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti