Učitelia dostanú nové príplatky v závislosti od regiónov. Najviac si polepšia v Bratislave (+ tabuľka)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dobrá správa pre učiteľov. Ministerstvo školstva rozhodlo, že im rozdá nové príplatky. Nie všetci však dostanú rovnako.

Slovensko v niektorých regiónoch podľa ministra školstva trpí nedostatkom učiteľov. „Nízke platy učiteľov v porovnaní s vysokoškolsky vzdelanými pracovníkmi v iných oblastiach a vysoké životné náklady spôsobujú, že v niektorých regiónoch chýbajú pedagógovia,“ povedal Tomáš Drucker.

Reakciou rezortu školstva je takzvaný regionálny príspevok, ktorého cieľom je prilákať a udržať viac kvalifikovaných pedagógov v oblastiach, kde je najväčší nedostatok učiteľov. 

Prečítajte si tiež:

Najmenej dostanú v Prešove

Učitelia dostanú príplatky na základe toho, v akom regióne učia. K najvýraznejšiemu odlivu učiteľov dochádza na západe Slovenska, predovšetkým v Bratislave.

Práve v hlavnom meste si tak učitelia prilepšia najviac, konkrétne o 145 eur mesačne. Najnižší príspevok, na úrovni 30 eur mesačne, dostanú pedagógovia v Prešove.

„To urobí nie dobré ovzdušie v celom školskom systéme. Človek si kupuje pohonné látky za rovnaký peniaz, či už je to Bratislava, Bratislavský kraj alebo Košický kraj. Mlieko a základné potraviny stoja rovnako,“ konštatuje prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková.

Jednotlivé výšky príspevkov určovalo ministerstvo školstva na základe porovnania platov učiteľov s priemerným platom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v oblasti.

Príspevok je len na tento rok

Peniaze dostanú, ale len pedagogickí a odborní zamestnanci v základných a stredných školách. Učiteliek v materských školách sa to netýka, keďže ich zriaďovateľom sú obce. Vynechali aj vysokoškolských pedagógov.

Odborári s takýmto rozdelením spokojní nie sú. „My s tým na 100 percent nesúhlasíme. Máme iný názor. Chceme, aby tie finančné prostriedky boli vyššie,“ vyhlásil Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Štát takto prerozdelí 60 miliónov eur medzi 60-tisíc učiteľov. Tento príspevok je však určený iba pre rok 2024. „Pracujeme však na dlhodobom riešení. Budeme intenzívne rokovať s ministerstvom financií o možnostiach kontinuálneho financovania tejto iniciatívy v nasledujúcich rokoch,“ uviedol minister Drucker.

Dodal, že cieľom je zabezpečiť, aby príspevky nielen pokračovali, ale aby ich výška bola minimálne taká ako v tomto roku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.