Roky kupovali balíky stolovej vody, v lete sa modlili, nech zaprší. V Dubovciach na Záhorí sa dočkali pripojenia na vodovod

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Roky kupovali balíky stolovej vody a v lete sa modlili, nech zaprší. V obci Dubovce neďaleko Holíča nemali verejný vodovod. Dnešný deň, štvrtok (14. marca) je pre nich výnimočný.

„Musím dávať pozor, kedy umývať, nechať trošku viac riadu, kedy prať, raz za týždeň, naprší, pustím vodu,“ hovorí Jana Podmajerská, obyvateľka obce Dubovce.

Vodu na pitie kupovali. Na sprchovanie, splachovanie či pranie mali zo studne. Tá však začala vysychať. Pred piatimi rokmi museli vykopať novú. Aj keby táto doslúžila, strach už mať nemusia.

Prečítajte si tiež:

Od štvrtka (14. 3.) im už konečne potečie pitná voda. „Je to obrovský krok pre obec a jej obyvateľov, skomfortnením ich života,“ hovorí Filip Tokoš, starosta obce Dubovce. 

Minulý rok pripojili na verejný vodovod neďalekú obec Radošovce a tiež susedné Popudinské Močidlany. Dubovce sú tretie v poradí.

Ešte stále sú však na Záhorí ďalšie obce, ktoré nemajú prístup k pitnej vode. „Ako sú Lopašov, Oreské a podobne idú spôsobom financovania z envirofondov, kde my sme partnerom v rámci spolufinancovania,“ vysvetlil Marián Havel, riaditeľ pre rozvoj podnikania a infraštruktúry BVS. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.