Úsek diaľnice D1 Turany - Hubová má ísť cez tunel. Niektoré obce sa búria, vraj prídu o zdroje pitnej vody

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Posledný nerozostavaný úsek diaľnice D1 Turany - Hubová vraj definitívne nemôže ísť po povrchu, ale len cez tunel. Toho sa však boja niektoré obce. Údajne ich pripraví o zdroje pitnej vody. Minister dopravy a diaľničiari sa vo štvrtok stretli so starostami. No presviedčanie bolo márne.

„My sme tí, ktorí zdržiavame diaľnicu, ale to tak nie je. My sa len bránime. Oni 15 rokov nekonali a teraz chcú za polrok všetko vyriešiť cez výnimky,“ tvrdí starosta obce Ratkovo Rastislav Frkáň.

Tunelový variant dostal od okresného úradu v Žiline výnimku z posudzovania vplyvov na životné prostredie s dôrazom na vodu. S využitím najmodernejších technológií vraj prídu maximálne o desať percent z výdatnosti zdrojov.

„Oni majú obavu, že tie výpočty nie sú správne. Ten tunel nebude stavaný tak ako Višňové. Je tam navrhnutá iná technológia,“ uviedol minister dopravy Jozef Ráž.

Prečítajte si tiež:

Niektoré obce to vítajú

Podľa generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Filipa Macháčka sa „idú poučiť z histórie a využiť všetky dostupné technológie, ktoré budú možné“.

Starosta Ratkova však namieta: „Tá voda bude obtekať okolo tunela, okolo betónov a to budeme piť, to budú piť naše deti a my to nechceme.“

Martin Šesták, starosta obce Krpeľany, tvrdí, že by sa malo začať uvažovať aj o povrchovom variante a nepresadzovať len tento tunelový.

Keby bol aj návrat možný, vraj by znamenal ďalšie minimálne päťročné zdržanie. A tak ďalších šesť dotknutých obcí tunelový variant, naopak, víta.

„Na tejto ceste je v exponovaných časoch aj 25 až 30-tisíc vozidiel denne. Než z miestnej komunikácie môže vodič odbočiť na hlavnú cestu, niekedy to trvá aj päť minút,“ priblížil starosta Hubovej Stanislav Nechaj.

Prečítajte si tiež:

Sú ochotní obrátiť sa na EÚ

Voči výnimke z posudzovania vplyvov na životné prostredie s dôrazom na vodu podali obce Radkovo a Krpeľany odvolanie.

„Momentálne je na ťahu ministerstvo životného prostredia. Hneď ako budeme mať odvolacie konanie za nami, tak podávame žiadosť o vydanie územného rozhodnutia,“ konštatoval minister Ráž.

Obce Krpeľany a Radkovo sa chcú proti tunelovému variantu brániť do poslednej možnej chvíle s využitím všetkých zákonných možností. Ak by neuspeli na Slovensku, chcú sa obrátiť na Európsku úniu. Ak sa tak stane, nedá sa ani len odhadnúť, kedy by sa výstavba tunela Korbeľka mohla začať.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.