Nepridali dostatočne tam, kde to je najviac treba. Príspevky pre učiteľov ministerstvo podľa odborníka nevyriešilo optimálne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Učitelia budú v tomto roku dostávať príplatok na základe toho, v akom regióne pracujú. Jednotlivé výšky príspevkov určovalo ministerstvo školstva na základe porovnania platov učiteľov s priemerným platom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v oblasti.

Najvyšší príspevok dostanú učitelia v Bratislave, najnižší v Prešovskom kraji. Školský analytik Róbert Chovanculiak chváli ministerstvo školstva za to, že „urobilo niečo, čo predchádzajúci ministri sľubovali už niekoľko rokov“. 

Prečítajte si tiež:

Regionálne odmeňovanie však podľa neho rezort školstva nevyriešil optimálne. „Nepridali dostatočne tam, kde je to najviac treba. Situácia na Slovensku je momentálne taká, že napríklad v Prešovskom kraji zarába učiteľ 150 percent priemernej mzdy v danom regióne. V Bratislave zarába 100 percent priemernej mzdy v regióne,“ uviedol.

Po započítaní príspevkov budú učitelia v Bratislave zarábať 107 percent priemernej mzdy. „Je očividné, že konkurencieschopnosť bratislavských učiteľov sa týmto príplatkom nevyrieši,“ konštatoval Chovanculiak.

Podľa odborníka v Bratislavskom kraji chýba toľko učiteľov, koľko chýba vo všetkých zvyšných regiónoch dokopy. „Najväčší problém je teda v Bratislavskom kraji. V situácii, keď verejná kasa zíva prázdnotou, nemôžeme očakávať, že dôjde ku skokovému navýšeniu platov všetkých učiteľov. Treba robiť, čo sa dá. V tomto prípade je to zvyšovať platy tam, kde to treba najviac,“ uzavrel Chovanculiak.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.