INEKO zverejnilo, koľko zarábajú neštátni ambulantní lekári

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/Billion Photos

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil analýzu, podľa ktorej neštátni ambulantní lekári zarobili v roku 2022 priemerne takmer 5000 eur. V rámci svojej správy tiež zoradili platovo najatraktívnejšie lekárske odvetvia.

Keď sa povie slovo lekár, mnohí hneď spozornejú. Predsalen ide o povolanie, ktoré si spoločnosť váži pravdepodobne najviac zo všetkých. O platoch lekárov sa rozpráva skutočne veľa. Ako to však je v skutočnosti?

Analýza INEKO ukázala, že neštátni ambulantní lekári priemerne zarábajú 4836 eur. Najlepšie sú na tom pediatri, gynekológovia a všeobecní lekári pre dospelých, najhoršie zase kožní a internisti. 

Prečítajte si tiež:

Polepšili si o 83%

V období rokov 2018 až 2022 si neštátni ambulantní lekári príjmovo polepšili v priemere o 83%. Nárast ich hrubého príjmu bol v tomto období výrazne vyšší ako rast priemernej mzdy v hospodárstve v SR, a bol tiež vyšší ako rast miezd nemocničných lekárov.

Priemerná mesačná hrubá mzda neštátneho ambulantného lekára (vyjadrená ako súčet vyplatenej hrubej mzdy lekára a zisku ambulancie prepočítaného na hrubú mzdu a jeden celý lekársky úväzok) dosiahla v roku 2022 sumu 4 836 eur. Mediánová (stredná) hodnota mesačnej hrubej mzdy top 19 najrozšírenejších ambulantných lekárskych odborností bola 4 284 eur.

K značnému nárastu príjmov analyzovaných ambulancií prispel v sledovanom období okrem vyšších platieb od zdravotných poisťovní (+47%) aj kontinuálny rast vlastných tržieb ambulancií (+59%), súčasťou ktorých sú aj priame platby od pacientov.

Zároveň náklady ambulancií rástli trochu pomalším tempom (+41%), čo viedlo v období 2018-2022 až k zdvojnásobeniu zisku ambulancií pred zdanením (+102%).

Prečítajte si tiež:

Vplyv pandémie

Pandémia koronavírusu sa na slovenských súkromných ambulanciách prejavila miernejším rastom hrubej mzdy lekárov, resp. ziskovosti ambulancií iba v úvodnom pandemickom roku 2020, pravdepodobne aj v dôsledku poklesu výkonov a návštev pacientov a následne súvisiacich nižších tržieb od zdravotných poisťovní.

V nasledujúcich dvoch rokoch už pozorujeme znovu návrat k vysokému rastu miezd a ziskov v ambulantnom sektore. Vyzerá to tak, že tento segment poskytovania zdravotnej starostlivosti vyšiel z koronakrízy finančne ešte viac posilnený.

Predmetom ďalšieho skúmania by však malo byť, do akej miery k tomu prispeli priame platby pacientov v ambulanciách, keďže rast vlastných tržieb ambulancií predčil v ostatných rokoch rast platieb od poisťovní a podiel vlastných tržieb na celkových výnosoch postupne rastie.

Kto sa má najlepšie

Pozrite si archívnu reportáž o platových rozdieloch.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.